Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2008-07-24, godz. 10:32 Przez gospel do Boga Ponad 50 osób bierze udział w warsztatach gospel, które od wczoraj odbywają się w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2008-07-23, godz. 10:33 Jeden z najstarszych chórów w Szczecinie Jeden z najstarszych chórów świata wystąpi dziś wieczorem w szczecińskiej Katedrze. Będzie to Chór Chłopięcy im. Michała Glinki z St.Petersburga. » więcej 2008-07-21, godz. 12:16 Fama zaskakuje publiczność Rozpoczął się drugi tydzień Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej. » więcej 2008-07-21, godz. 11:16 Atrakcje w Dalszewskiej "Zagrodzie" Występy Kapel Ludowych Wełtynianka i Borzymianka, gry, konkursy, pokazy tańca i zabawa ze szczudlarzami - to część atrakcji jakie czekają mieszkańców i turystów 26 lipca w Dalszewie. » więcej 2008-07-21, godz. 09:42 Spektakle teatralne w stodole Przedstawienie "Wróżba" zakończyło 6. Festiwal w Stodole, który odbył się w w Nastazinie koło Maszewa. » więcej 2008-07-19, godz. 18:17 Odciski stóp na zakończenie "Lata z Muzami" Na zakończenie "Lata z Muzami" artyści malarze zostawili trzy odciski stóp przed nowogardzkim Domem Kultury. » więcej 2008-07-18, godz. 09:09 Plenerowe widowisko zakończy "Lato z Muzami" Koncert finałowy zakończy dziś wieczorem 12. Międzynarodowy Festiwal "Lato z Muzami". Na scenie plenerowej zaprezentują się uczestnicy warsztatów w widowisku "Droga" przygotowanym pod kierunkiem Zbigniewa Szymczyka. » więcej 2008-07-17, godz. 09:45 Pokazać teatr za miastem W Nastazinie koło Maszewa trwa 6. festiwal "Teatr w Stodole". Festiwal związany jest z ideą pokazywania ludziom teatru poza dużymi ośrodkami miejskimi. » więcej 2008-07-16, godz. 09:11 Obrazy, warsztaty i "Cwał" Zanussiego W Nowogardzie trwa 12 Międzynarodowy Festiwal "Lato z Muzami". Kilkudziesięciu artystów na dwóch plenerach malarskich uwiecznia na płótnie piękno Nowogardu i okolic. » więcej 2008-07-16, godz. 09:09 Zrób portret naukowca i wygraj nagrody Teleskop, mikroskop oraz torbę reporterską można wygrać w konkursie fotograficznym "Naukowcy są wśród nas - portret naukowca". » więcej
682683684685686687688