Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2008-05-17, godz. 12:39 Noc muzeów w Szczecinie Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza dziś na "Noc muzeów" od godziny 16 do 24. Będzie można zwiedzać wszystkie ekspozycje w czterech gmachach muzeum. » więcej 2008-05-16, godz. 09:04 Dni Książki Rosyjskiej w Trzebiatowie Trzebiatów zaprasza miłośników literatury i kultury rosyjskiej na Dni Książki Rosyjskiej. » więcej 2008-05-14, godz. 13:28 Teatr Akademicki US na ogólnopolskim festiwalu Teatr Akademicki Uniwersytetu Szczecińskiego, jako jedyny reprezentant Szczecina, weźmie udział w V Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich "Antena". » więcej 2008-05-12, godz. 12:56 Dzieła sztuki z odpadów Ławeczki i siedziska z odpadów m.in. z tektury, butelek PET i starych komputerów tworzy szczecińska rzeźbiarka Monika Szpener. Ma powstać 15 dzieł sztuki na 15-lecie firmy Remondis. » więcej 2008-05-12, godz. 12:05 Tydzień Kultury Japońskiej w Szczecinie W programie imprezy będą m.in. wykład o języku japońskim i o japońskiej sztuce zarządzania, pokazy sztuk walki i występy kabaretu. » więcej 2008-05-10, godz. 16:40 Sprawdź co w galeriach piszczy Po raz trzeci blisko 35 szczecińskich pracowni artystycznych i galerii otworzyło drzwi dla zwiedzających. Malarze, rzeźbiarze, graficy, ale też witrażyści, ceramicy i architekci zapraszają od dziś do poniedziałku. » więcej 2008-05-09, godz. 15:39 Malarski plener w Międzyzdrojach Kilkunastu artystów z Polski bierze udział w III Plenerze Malarstwa Współczesnego "Widzę morze w twoich oczach - Międzyzdroje 2008". » więcej 2008-05-09, godz. 12:37 Zakończenie Songbridge Koncertem w Filharmonii Szczecińskiej z udziałem wszystkich uczestników zakończy się dziś Międzynarodowe Spotkanie Chórów Młodzieżowych i dziecięcych Songbridge. » więcej 2008-05-09, godz. 08:50 Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Szczecinie 24 chóry, około 900 śpiewaków m.in. z Brazylii, Austrii, Niemiec, weźmie udział w rozpoczynającym się dziś w Szczecinie VI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym. » więcej 2008-05-08, godz. 15:42 Piosenka "Już za rok matura" odchodzi do lamusa? Pan Czeczi z zespołem zakończył nagrywanie utworu, który ma szansę stać się nowym przebojem maturzystów. » więcej
683684685686687688689