Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2008-02-15, godz. 09:44 Wystawa "Fin de siecle w Krakowie" w Szczecinie Od dziś w Galerii Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Szczecinie można oglądać wystawę "Fin de siecle w Krakowie". » więcej 2008-02-13, godz. 14:59 Wystawa "Znajomy znajomego" w OFFicynie Znajomy znajomego, to niby ktoś obcy, ale wszyscy go znają. Intryguje, zaskakuje i zaciekawia. Zainspirowany tym tematem Fotoklub Szczecin przygotował niesamowite zdjęcia. » więcej 2008-02-13, godz. 09:51 Chińscy żołnierze w Galerii Zamku Od wczoraj w Galerii Południowej Zamku Książąt Pomorskich można oglądać repliki terakotowych figur żołnierzy chińskiego cesarza Qin. » więcej 2008-02-08, godz. 09:54 Konkurs Mały Wielki Film o Szczecinie rozstrzygnięty Film "Szczecin" Aleksandra Gołdy wygrał konkurs Mały Wielki Film o Szczecinie. » więcej 2008-02-07, godz. 15:26 Wystawa Chińskiej Armii w Szczecinie W Galerii Południowej Zamku Książąt Pomorskich rozpoczęło się rozpakowywanie Chińskiej Armii Terakotowej cesarza Qin. » więcej 2008-02-06, godz. 16:06 Książka szczecińskiego wydawnictwa nagrodzona "Księga ocalonych słów" Krystyny Sakowicz z Wydawnictwa Forma otrzymała jedną z dwóch pierwszych nagród w 14. edycji konkursu literackiego "Promocja najnowszej literatury polskiej". » więcej 2008-02-01, godz. 11:59 "Barwy połczyńskiej sztuki" Prezentacja różnych form amatorskiego ruchu artystycznego z Centrum Kultury w Połczynie - Zdroju to cel imprezy "Barwy połczyńskiej sztuki". » więcej 2008-02-01, godz. 11:52 Czarny Kot Rudy ma 11 lat Już 11. urodziny będzie obchodził Czarny Kot Rudy, czyli scena Kabaretowa Teatru Polskiego. » więcej 2008-02-01, godz. 11:43 Wystawa zdjęć dzikiej przyrody Zdjęcie nurkującego słonia indyjskiego oraz gniewne spojrzenie niedźwiedzia wyłaniającego się z wody będzie można zobaczyć dziś na wystawie fotografii dzikiej przyrody, która zostanie otwarta w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2008-01-30, godz. 16:48 Wystawa Fotoklubu Szczecin Pierwsza wspólna wystawa Fotoklubu Szczecin zostanie otwarta w miejscu sztuki OFFicyna o godzinie 18. » więcej
695696697698699700701