Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2007-09-12, godz. 16:06 Wystawa prosto z Meklemburgii Dziś w Zamku odbyła się kolejna prezentacja dokonań artystycznych naszych niemieckich sąsiadów z Meklemburgii. » więcej 2007-09-11, godz. 12:21 W Kołobrzegu recytują Herberta W Kołobrzegu rozpoczyna się 8. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbartiada". » więcej 2007-09-11, godz. 09:42 Promocja książek prof. Barrowa Dziś w Książnicy Pomorskiej o godzinie 10 rozpocznie się promocja książek prof. Johna Barrowa. » więcej 2007-09-09, godz. 13:27 Piękne gmachy Szczecina dziedzictwem Europy W województwie zachodniopomorskim trwają Europejskie Dni Dziedzictwa, wydarzenie kulturalne mające na celu edukację historyczną i kulturalną, promowanie regionalnego dziedzictwa z ukazaniem jego bogactwa oraz przypomnienie o wspólnych… » więcej 2007-09-08, godz. 13:59 Romowie zapraszają na festiwal Na szczecinian, którzy odwiedzą dziś Deptak Bogusława czekają cygańskie tańce, wróżby i opowieści. » więcej 2007-09-08, godz. 13:22 "Sztukowanie" w Gryfinie Dziś Gryfiński Dom Kultury zaprasza na drugi dzień spotkania z artystami wszelkich dziedzin czyli Zderzenie Sztuk i Kultur "Sztukowanie". » więcej 2007-09-08, godz. 13:09 Dębno pokazuje swoje dziedzictwo W Dębnie rozpoczęły się Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie zachodniopomorskim. Hasło tegorocznych obchodów brzmi "Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze". » więcej 2007-09-07, godz. 21:01 Sztukowanie ruszyło Koncerty, przedstawienia, działania performatywne, wystawy zaplanowano na trzydniowe spotkanie podczas Zderzenia Sztuk i Kultur "Sztukowanie" w Gryfinie. » więcej 2007-09-07, godz. 11:46 Dni Kultury i Przyjaźni w Mieszkowicach Dźwiękiem bębnów i perkusji rozpoczną się dziś Dni Kultury i Przyjaźni w Mieszkowicach. » więcej 2007-09-07, godz. 11:04 "Sztukowanie" w Gryfinie Dziś w w Gryfińskim Domu Kultury rozpoczyna się międzynarodowy festiwal Zderzenie Sztuk i Kultur "Sztukowanie". » więcej
714715716717718719720