Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2007-07-15, godz. 13:42 Holland ciepło przyjęta w Nowogardzie Gwiazda tegorocznego festiwalu "Lato z muzami" Agnieszka Holland dostała "Laur cisowy". To nagroda burmistrza Nowogardu dla wybitnych twórców kultury. » więcej 2007-07-15, godz. 11:16 Szczecin: Koncert niedzielny w Ogrodzie Różanym Zapraszamy na cotygodniowy występ w Ogrodzie Różanym, w ramach cyklu niedzielnych koncertów muzyki klasycznej. » więcej 2007-07-14, godz. 14:38 Szczecin: Szekspir na Zamku Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie zaprasza o godz. 21:30 na mały dziedziniec Zamku na spektakl kabaretowy pt. "Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)". » więcej 2007-07-13, godz. 15:59 Szczecin: Noc z polskimi komediami Dziś wieczorem szczecińskie Multikino zaprasza na Noc Polskich Komedii. » więcej 2007-07-13, godz. 15:39 Morzyczyn: "Sprint Band" w amfiteatrze Jutro o godz. 20 w amfiteatrze nad jeziorem Miedwie koncert zespołu "Sprint Band". » więcej 2007-07-13, godz. 14:32 Szczecin: After Blues na Deptaku W piątek trzynastego na szczecińskim Deptaku Bogusława wystąpi zespół After Blues. To jedyny zespół w Szczecinie, któremu udało się przetrwać ponad dwadzieścia lat w świecie muzyki. » więcej 2007-07-13, godz. 14:22 Szczecin: Cafe Sax na Zamku W piątkowy wieczór koszaliński Bałtycki Teatr Dramatyczny wystawi na Zamku Książąt Pomorskich spektakl zatytułowany "Cafe Sax". » więcej 2007-07-11, godz. 14:14 Niemieckie obrazy na Zamku Pejzaże północnych Niemiec z kolekcji rozgłośni NDR Norddeutscher Rundfunk można od dziś oglądać w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2007-07-11, godz. 10:31 Malarska uczta w Pałacu Biskupim Ciekawą wystawę prac malarskich można obejrzeć w Kamieniu Pomorskim. Prezentowane są obrazy Jerzego Jakubowa oraz Romana Tryhubczaka. » więcej 2007-07-11, godz. 09:40 Dziś zaśpiewa Stary Szmugler Zespół Stary Szmugler wystąpi dziś w Tawernie na statku Ładoga przy Wałach Chrobrego. » więcej
725726727728729730731