Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2007-07-04, godz. 16:01 Kronika filmowa w szczecińskich kinach? Z propozycją utrwalania wydarzeń w mieście wyszedł Bartosz Piekarczyk, właściciel Kompanii Muzyczno-Filmowej. » więcej 2007-07-04, godz. 13:37 Szczecin: Wspominali dawne czasy Aulę dawnej szkoły Pereca, czyli szkoły żydowskiej w Szczecinie, wypełnili dziś po brzegi jej dawni uczniowie. » więcej 2007-07-04, godz. 08:50 Sława Przybylska rozdawała autografy Sława Przybylska rozdawała autografy jeszcze blisko przez godzinę po koncercie w sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich. Zaśpiewała specjalnie dla uczestników II Szczecińskiego Zjazdu Emigracji Żydowskiej. » więcej 2007-07-03, godz. 14:49 Szczecin: Recital Sławy Przybylskiej Sława Przybylska, znana i lubiana polska piosenkarka, wystąpi dziś w Sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2007-07-02, godz. 10:43 Szczecin: Wystawa w "Pleciudze" Teatr Lalek "Pleciuga" tradycyjnie zaprasza w dniach od 2 lipca do 31 sierpnia na wakacyjną wystawę pt. "Baśniowe wspomnienia". » więcej 2007-07-02, godz. 10:28 Szczecin: Zjazd Emigracji Żydowskiej Blisko 250 osób przyjechało na II Szczeciński Zjazd Emigracji Żydowskiej Reunion 2007. » więcej 2007-06-30, godz. 15:54 Szczecin: Czat z laureatem paszportu "Polityki" Marek Krajewski, laureat paszportu "Polityki" i autor bestsellerowych kryminałów, będzie gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej. » więcej 2007-06-30, godz. 14:24 Marianowo: Burmistrzynie na miotłach 9. Lato z Sydonią odbędzie się tym razem nad jeziorem Marianowskim. » więcej 2007-06-30, godz. 10:39 Festiwal chórów w Międzyzdrojach zakończony Przez 7 dni trwał w Międzyzdrojach 42. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej. Wzięło w nim udział 13 chórów z Polski, Niemiec, Ukrainy, Rosji i Węgier. Przez estradę Międzyzdrojskiego Domu Kultury przewinęło się ponad 500… » więcej 2007-06-29, godz. 17:54 Dzień Świra w Teatrze Małym W Szczecinie na zakończenie sezonu Teatr Mały przygotował premierę "Dnia Świra" Marka Koterskiego. Dramat reżyseruje młody twórca Piotr Ratajczak. „Dzień świra” » więcej
734735736737738739740