Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2011-07-22, godz. 20:07 W Kołobrzegu króluje muzyka elektroniczna Piętnaście tysięcy fanów przybyło na Sunrise Festival - jedną z najbardziej znanych w Europie imprez z muzyką trans, techno, house. » więcej 2011-07-22, godz. 13:30 Świnoujście: Zderzenie kultury wysokiej i niskiej - startuje Karuzela Cooltury 150 wydarzeń: spotkań, debat, zawodów sportowych, koncertów, warsztatów - dziś w Świnoujściu rozpoczyna się Karuzela Cooltury. » więcej 2011-07-19, godz. 08:18 Chcą utworzyć ośrodek kultury na Warszewie To propozycja Stowarzyszenia "Nasze Warszewo", które zamierza utworzyć ośrodek kulturalno-sportowy. » więcej 2011-07-17, godz. 14:01 Kołobrzeg: Najbogatsza wystawa z czasów wojny siedmioletniej W kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego otwarto wystawę "Pomorze Zachodnie w wojnie siedmioletniej 1756-1763". » więcej 2011-07-14, godz. 16:19 Ostra Brama 1944 To tytuł wystawy o losach żołnierzy Armii Krajowej okręgu wileńskiego. To jedno z największych zgrupowań podziemnego Wojska Polskiego jakie działało na terenach Rzeczpospolitej. » więcej 2011-07-14, godz. 07:51 Największy festiwal i zlot miłośników amerykańskiej kultury w Sułominie Występy zespołów country z całego świata, pokazy tańca oraz parada i pokazy motocykli - dziś w Sułominie za Wolinem rusza XIV Western Piknik. » więcej 2011-07-13, godz. 17:10 Nowe eksponaty w Muzeum Narodowym w Szczecinie Ponad 500 obiektów sztuki afrykańskiej przekazali Muzeum Narodowemu w Szczecinie Oleńka i Denis Nidzgorscy-Gordier, etnografowie z Marsylii. » więcej 2011-07-13, godz. 15:59 9. Festiwal "Teatr w stodole" w Nastazinie koło Maszewa Codziennie wieczorem prezentowane są przedstawienia Teatru "Nie ma", "Krzywej sceny" i zaproszonych gości. » więcej 2011-07-12, godz. 11:52 Słodkie pierniki w Muzeum Narodowym Tajniki wyrobu i ponad 700-letnią tradycję wypieku ciasta piernikowego będą mogli poznać szczecinianie, którzy odwiedzą Muzeum Narodowe na Wałach Chrobrego. » więcej
612613614615616617618