Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Autorami monografii "Kaskady" są Krystyna Pohl i Sebastian Biela, producentem miłośnik Szczecina, Aleksy Pawlak. Spotkanie z autorami dziś o godzinie 19.

- Cała historia rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku - wspomina Sebastian Biela. - Zdaje się, że jest to rok 1889.

- Początkowo była to zwyczajna kamienica - mówi Krystyna Pohl. - Były i mieszkania i jakieś biura, ale i lokal gastronomiczny.

Z początkiem XX wieku kamienica zostaje przebudowana na kompleks klubowo-rozrywkowy Haus Ponath. Największą kolekcję związaną z tym miejscem ma Sebastian Biela.

- Zbieram je od 5-6 lat - mówi Biela. - Nie mam czasu na wyjazdy wakacyjne, siedzę bez przerwy obserwując aukcje internetowe, szukając wszystkiego, co by pasowało do projektu naszej książki.

- Nazwę "Kaskada" kompleks zyskał dopiero w 1962 roku - wspomina dalej Pohl. - Wymyślili ją Szczecinianie w ogłoszonym wtedy konkursie.

- "Kaskada" to była czysta rozrywka - wspomina Aleksy Pawlak. - Wieczorna i nocna. Natomiast przed wojną to był raczej klub: spotykano się tam, żeby na przykład poczytać prasę, posiedzieć przy kawie czy pograć w bilard.

O innych historiach związanych z "Kaskadą" dowiedzieć się będzie można na dzisiejszym spotkaniu w EMPiK-u o godzinie 19.

Historia dawnej "Kaskady" skończyła się dramatycznie - pożarem do jakiego doszło rano, 27 kwietnia 1981 roku. Zniszczeniu uległ gmach, a życie straciło 14 osób, w tym 6 uczniów zespołu Szkół Gastronomicznych w Szczecinie, zebranych na praktykach.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2014-01-30, godz. 10:50 Waglewski i Fisz w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W środę wieczorem wystąpili w Szczecinie promując swoją ostatnią płytę "Matka, Syn, Bóg", a w czwartek po godz. 10 odwiedzili Radio Szczecin. » więcej 2014-01-30, godz. 08:12 Licytacja obrazów szczecińskiego artysty. Dochód na jego rehabilitację Obrazy Brunona Tode można kupić w czwartek w Galerii Kapitańskiej w Szczecinie. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na rehabilitację twórcy. » więcej 2014-01-30, godz. 07:00 Ekumeniczna modlitwa za ofiary Euromajdanu Szczecinianie w czwartek modlili się w intencji manifestujących na kijowskim Euromajdanie. Wspominano zabitych podczas starć z Berkutem w stolicy Ukrainy w minionym tygodniu. » więcej 2014-01-28, godz. 21:12 W Szczecinie zagrają dla manifestujących w Kijowie Zachodnie Pomorze Ukrainie - to hasło charytatywnego koncertu, który w niedzielę odbędzie się na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W jego trakcie odbędzie się zbiórka pieniędzy i środków opatrunkowych dla Ukraińców manifestujących… » więcej 2014-01-28, godz. 19:11 "Grudzień 1970 w Szczecinie". Promocja książki Michała Paziewskiego w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] "Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym… » więcej 2014-01-28, godz. 00:56 Meble z PRL-u sposobem na sztukę i biznes Szczecinianie podbijają Berlin meblami z PRL-u. Michał Szarko i Przybyrad Paszyn wynajdują stare fotele z drewnianymi podłokietnikami, krzesła i komody, które odnawiają, a później sprzedają za zachodnią granicą. » więcej 2014-01-26, godz. 09:21 Tradycyjne kolędy i muzyka Bliskiego Wschodu zabrzmiały w katedrze Historia Chrystusa od narodzin przez drogę krzyżową do zmartwychwstania opowiedziana kolędami - takie misterium kolędowe przygotował w tym roku chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Premiera "Betlehem Polskiego" Wojciecha… » więcej 2014-01-25, godz. 12:02 Ogniste tango w teatrze, czyli "Maria de Buenos Aires" w Polskim Najgorętsza premiera tej zimy w Teatrze Polskim w Szczecinie już za nami. W piątek wieczorem widzowie obejrzeli operitę Astora Piazzolli "Maria de Buenos Aires". » więcej 2014-01-24, godz. 18:41 Czytają Pana Tadeusza w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Polska aktorka Zofia Kucówna prowadzi warsztaty teatralne w Zamku Książąt Pomorskich. Ich tematem jest "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. » więcej 2014-01-23, godz. 18:34 Szczeciński jazzman i reszta świata. Jest nowy album, teraz czas na trasę koncertową Szczeciński jazzman nagrał płytę w Japonii z muzykami z Polski, USA i Japonii. Saksofonista Sylwester Ostrowski zaprezentował w czwartek dziennikarzom album "Just Music". » więcej
495496497498499500501