Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Autorami monografii "Kaskady" są Krystyna Pohl i Sebastian Biela, producentem miłośnik Szczecina, Aleksy Pawlak. Spotkanie z autorami dziś o godzinie 19.

- Cała historia rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku - wspomina Sebastian Biela. - Zdaje się, że jest to rok 1889.

- Początkowo była to zwyczajna kamienica - mówi Krystyna Pohl. - Były i mieszkania i jakieś biura, ale i lokal gastronomiczny.

Z początkiem XX wieku kamienica zostaje przebudowana na kompleks klubowo-rozrywkowy Haus Ponath. Największą kolekcję związaną z tym miejscem ma Sebastian Biela.

- Zbieram je od 5-6 lat - mówi Biela. - Nie mam czasu na wyjazdy wakacyjne, siedzę bez przerwy obserwując aukcje internetowe, szukając wszystkiego, co by pasowało do projektu naszej książki.

- Nazwę "Kaskada" kompleks zyskał dopiero w 1962 roku - wspomina dalej Pohl. - Wymyślili ją Szczecinianie w ogłoszonym wtedy konkursie.

- "Kaskada" to była czysta rozrywka - wspomina Aleksy Pawlak. - Wieczorna i nocna. Natomiast przed wojną to był raczej klub: spotykano się tam, żeby na przykład poczytać prasę, posiedzieć przy kawie czy pograć w bilard.

O innych historiach związanych z "Kaskadą" dowiedzieć się będzie można na dzisiejszym spotkaniu w EMPiK-u o godzinie 19.

Historia dawnej "Kaskady" skończyła się dramatycznie - pożarem do jakiego doszło rano, 27 kwietnia 1981 roku. Zniszczeniu uległ gmach, a życie straciło 14 osób, w tym 6 uczniów zespołu Szkół Gastronomicznych w Szczecinie, zebranych na praktykach.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2013-06-28, godz. 13:50 Najstarszy chór zaśpiewa w najstarszej świątyni Chór "Hejnał" ze Szczecina, pod kierownictwem prof. Akademii Sztuki w Szczecinie Bogny - Thomas Miklas, rozpocznie w niedzielę cykl koncertów "Świątynia sztuki". » więcej 2013-06-28, godz. 11:00 Koncert w podwórku z charakterem Studenci i wykładowcy Akademii Sztuki w ramach akcji "Odkrywamy szczecińskie podwórka" zagrają wśród starych kamienic. » więcej 2013-06-27, godz. 21:32 Sto lat dla Muzeum Narodowego Z tej okazji odbył się happening na Wałach Chrobrego. Do wspólnej zabawy zapraszali szczudlarze. W niebo poszybowały kolorowe balony. » więcej 2013-06-27, godz. 11:59 Stanisław Sojka w Radiu Szczecin [WYWIAD] Wokalista jazzowy i pianista, Stanisław Sojka był gościem czwartkowej audycji "Moje miasto, moja muzyka". » więcej 2013-06-27, godz. 11:44 Muzeum świętuje. Możesz zaśpiewać "sto lat" 100 rąk na 100 lat! - happening pod takim hasłem odbędzie się w czwartek wieczorem przed szczecińskim Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego. Okazją jest stulecie gmachu głównego. Do wspólnego świętowania dyrekcja zaprasza wszystkich… » więcej 2013-06-26, godz. 17:04 Koniec wielkiego remontu. TRAFO gotowa [ZDJĘCIA] Szczecińska Trafostacja Sztuki gotowa na przyjęcie artystów. Po dwóch latach zakończył się remont dawnej transformatorowni przy ul. św. Ducha. Teraz siedzibę będzie tu mieć galeria "TRAFO", czyli Centrum Sztuki Współczesnej. » więcej 2013-06-26, godz. 14:36 GreenGiloow.com: Roztocze w kadrze Jolanty Szabłowskiej 24 fotografie ukazujące krajobrazy i klimaty Roztocza można oglądać w Galerii LIBRA w Szczecinie. GreenGiloow.com to tytuł najnowszej wystawy fotograficznej Jolanty Szabłowskiej. » więcej 2013-06-25, godz. 21:05 Jazz zabrzmi w podwórku [WIDEO] W studiu koncertowym Radia Szczecin trwają próby przed piątkowym koncertem. » więcej 2013-06-24, godz. 13:15 Wirtualny Szczecin i jego mieszkańcy Naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego przygotowują wirtualny obraz Szczecina z przełomu XIX i XX wieku. » więcej 2013-06-22, godz. 20:35 Nagrody Pro Arte wręczone Laureatami są: Barbara Bielińska-Jaroszyk, Michał Janicki, Olek Różanek i zespół After Blues. Ta czwórka została wyłoniona z grona 43 kandydatów. » więcej
524525526527528529530