Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Autorami monografii "Kaskady" są Krystyna Pohl i Sebastian Biela, producentem miłośnik Szczecina, Aleksy Pawlak. Spotkanie z autorami dziś o godzinie 19.

- Cała historia rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku - wspomina Sebastian Biela. - Zdaje się, że jest to rok 1889.

- Początkowo była to zwyczajna kamienica - mówi Krystyna Pohl. - Były i mieszkania i jakieś biura, ale i lokal gastronomiczny.

Z początkiem XX wieku kamienica zostaje przebudowana na kompleks klubowo-rozrywkowy Haus Ponath. Największą kolekcję związaną z tym miejscem ma Sebastian Biela.

- Zbieram je od 5-6 lat - mówi Biela. - Nie mam czasu na wyjazdy wakacyjne, siedzę bez przerwy obserwując aukcje internetowe, szukając wszystkiego, co by pasowało do projektu naszej książki.

- Nazwę "Kaskada" kompleks zyskał dopiero w 1962 roku - wspomina dalej Pohl. - Wymyślili ją Szczecinianie w ogłoszonym wtedy konkursie.

- "Kaskada" to była czysta rozrywka - wspomina Aleksy Pawlak. - Wieczorna i nocna. Natomiast przed wojną to był raczej klub: spotykano się tam, żeby na przykład poczytać prasę, posiedzieć przy kawie czy pograć w bilard.

O innych historiach związanych z "Kaskadą" dowiedzieć się będzie można na dzisiejszym spotkaniu w EMPiK-u o godzinie 19.

Historia dawnej "Kaskady" skończyła się dramatycznie - pożarem do jakiego doszło rano, 27 kwietnia 1981 roku. Zniszczeniu uległ gmach, a życie straciło 14 osób, w tym 6 uczniów zespołu Szkół Gastronomicznych w Szczecinie, zebranych na praktykach.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2012-05-20, godz. 09:26 Gryfia dla Tulli [ZDJĘCIA] Statuetka Gryfii, 50 tysięcy złotych i kwiaty dla Magdaleny Tulli za "Włoskie szpilki". » więcej 2012-05-19, godz. 16:16 Dziś wręczenie Nagrody Literackiej Już dziś wieczorem poznamy laureatkę Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. » więcej 2012-05-18, godz. 17:41 W poszukiwaniu kodu muzyki. Rusza Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej Będzie dużo i kolorowo - zapowiadają organizatorzy rozpoczynającego się dziś IX Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. W tym roku - pod hasłem "Słowo i Dźwięk". » więcej 2012-05-18, godz. 17:28 Nagroda Literacka dla Autorki. Komu przypadnie Gryfia? Targi książki, dyskusje o literaturze kobiecej oraz cykl spotkań z pisarkami nominowanymi do nagrody Gryfii. W Szczecinie trwa Festiwal Literatury Kobiet. » więcej 2012-05-18, godz. 09:15 Młodzież po resocjalizacji prezentuje swoje talenty Przedstawienia teatralne, pokazy tańca i zespoły muzyczne. Młodzieżowy przegląd artystyczny rozpoczyna się dziś Policach. » więcej 2012-05-17, godz. 16:23 Gwiazdy polskiej literatury w Szczecinie Do miasta zawitają: Olga Tokarczuk, Małgorzata Szejnert i Joanna Krakowska - dziś rozpoczyna się Festiwal Literatury Kobiet. » więcej 2012-05-17, godz. 11:45 Papierowa rewolucja w Książnicy Pomorskiej Spotkanie poświęcone prasie podziemnej oraz książkom wydawanym w drugim obiegu w czasach PRL-u odbędzie się dziś w Książnicy Pomorskiej. O szczecińskiej "bibule" będą rozmawiać działacze ówczesnej opozycji demokratycznej. » więcej 2012-05-17, godz. 11:04 Piotr Wojtasik w Radiu Szczecin [WYWIAD] Trębacz jazzowy Piotr Wojtasik był gościem czwartkowego Radio Cafe. » więcej 2012-05-16, godz. 18:27 "Wyjąc z wilkami" nagrodzony Pucharem Prezydenta RP Film "Wyjąc z wilkami" Doroty Adamkiewicz i Joanny Łęskiej uhonorowany Pucharem Prezydenta RP na zakończonym właśnie 7. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych w Nowogardzie. » więcej 2012-05-16, godz. 11:16 "Pan Tadeusz" we Współczesnym Narodową epopeję na scenę przeniosła i całość reżyseruje wielbicielka i doskonała interpretatorka literatury romantycznej - Irena Jun. Premiera już w niedzielę na deskach Teatru Współczesnego. » więcej
581582583584585586587