Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Autorami monografii "Kaskady" są Krystyna Pohl i Sebastian Biela, producentem miłośnik Szczecina, Aleksy Pawlak. Spotkanie z autorami dziś o godzinie 19.

- Cała historia rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku - wspomina Sebastian Biela. - Zdaje się, że jest to rok 1889.

- Początkowo była to zwyczajna kamienica - mówi Krystyna Pohl. - Były i mieszkania i jakieś biura, ale i lokal gastronomiczny.

Z początkiem XX wieku kamienica zostaje przebudowana na kompleks klubowo-rozrywkowy Haus Ponath. Największą kolekcję związaną z tym miejscem ma Sebastian Biela.

- Zbieram je od 5-6 lat - mówi Biela. - Nie mam czasu na wyjazdy wakacyjne, siedzę bez przerwy obserwując aukcje internetowe, szukając wszystkiego, co by pasowało do projektu naszej książki.

- Nazwę "Kaskada" kompleks zyskał dopiero w 1962 roku - wspomina dalej Pohl. - Wymyślili ją Szczecinianie w ogłoszonym wtedy konkursie.

- "Kaskada" to była czysta rozrywka - wspomina Aleksy Pawlak. - Wieczorna i nocna. Natomiast przed wojną to był raczej klub: spotykano się tam, żeby na przykład poczytać prasę, posiedzieć przy kawie czy pograć w bilard.

O innych historiach związanych z "Kaskadą" dowiedzieć się będzie można na dzisiejszym spotkaniu w EMPiK-u o godzinie 19.

Historia dawnej "Kaskady" skończyła się dramatycznie - pożarem do jakiego doszło rano, 27 kwietnia 1981 roku. Zniszczeniu uległ gmach, a życie straciło 14 osób, w tym 6 uczniów zespołu Szkół Gastronomicznych w Szczecinie, zebranych na praktykach.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2012-04-18, godz. 18:24 Klarnety zabrzmią w Szczecinie. Dziś rusza festiwal Występem francuskiego klarnecisty - Florent Heau i pianistki - Karoliny Stańczyk rozpocznie się dziś w Szczecinie V Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy. » więcej 2012-04-18, godz. 10:18 O teatrze w kryzysie na Kontrapunkcie Pięć spektakli zobaczy dziś publiczność szczecińskiego Kontrapunktu. » więcej 2012-04-17, godz. 07:07 Tłumy na Kontrapunkcie Publiczność tegorocznego rozpoczętego wczoraj Kontrapunktu sale wypełniła po brzegi. Pierwszy spektakl nie rzucił jednak na kolana. » więcej 2012-04-16, godz. 14:59 Prawa człowieka na wielkim ekranie od dziś w Szczecinie Właśnie rusza jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, czyli Objazdowy Festiwal Filmów Dokumentalnych WatchDocs. To już 10. edycja filmowej imprezy. » więcej 2012-04-16, godz. 11:24 Rusza teatralny maraton. Oficjalnie rozpoczyna się Kontrapunkt 14 przedstawień w ciągu siedmiu dni, a w sumie 60 artystycznych działań. W Szczecinie oficjalnie rusza dziś Kontrapunkt, czyli 47. Przegląd Teatrów Małych Form. » więcej 2012-04-16, godz. 06:54 Pomerania Film po raz kolejny wesprze lokalnych filmowców 350 tys. zł dofinansowania znajdzie się w tym roku w kasie funduszu. » więcej 2012-04-15, godz. 14:31 Szczecińscy chórzyści w Filharmonii Berlińskiej Akademicki Chór Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, pod batutą Tadeusza Buczkowskiego, wystąpi w słynnej Filharmonii Berlińskiej. » więcej 2012-04-14, godz. 19:50 Solidaryzowali się z Białorusią. Zagrali dla niej koncert [ZDJĘCIA] "Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Impreza pomóc ma białoruskiej opozycji, a dochód ze sprzedanych biletów-cegiełek zasili organizacje wspierające ofiary… » więcej 2012-04-14, godz. 16:41 Zagrają na rzecz białoruskiej opozycji. Już po raz drugi Koncert pod nazwą "Usłysz Białoruś" organizują uczniowie I LO w Szczecinie wraz z białoruskimi studentami. » więcej 2012-04-14, godz. 12:09 Kim są i skąd pochodzą? Dziś Dzień Karaimski Żyją w Polsce od 600 lat i są najmniejszą, choć jedną z najstarszych mniejszości etnicznych w naszym kraju. By poznać niezwykłą historię, religię, kulturę i obyczaje Karaimów, można wziąć udział w Dniu Karaimskim, na który… » więcej
584585586587588589590