Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Autorami monografii "Kaskady" są Krystyna Pohl i Sebastian Biela, producentem miłośnik Szczecina, Aleksy Pawlak. Spotkanie z autorami dziś o godzinie 19.

- Cała historia rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku - wspomina Sebastian Biela. - Zdaje się, że jest to rok 1889.

- Początkowo była to zwyczajna kamienica - mówi Krystyna Pohl. - Były i mieszkania i jakieś biura, ale i lokal gastronomiczny.

Z początkiem XX wieku kamienica zostaje przebudowana na kompleks klubowo-rozrywkowy Haus Ponath. Największą kolekcję związaną z tym miejscem ma Sebastian Biela.

- Zbieram je od 5-6 lat - mówi Biela. - Nie mam czasu na wyjazdy wakacyjne, siedzę bez przerwy obserwując aukcje internetowe, szukając wszystkiego, co by pasowało do projektu naszej książki.

- Nazwę "Kaskada" kompleks zyskał dopiero w 1962 roku - wspomina dalej Pohl. - Wymyślili ją Szczecinianie w ogłoszonym wtedy konkursie.

- "Kaskada" to była czysta rozrywka - wspomina Aleksy Pawlak. - Wieczorna i nocna. Natomiast przed wojną to był raczej klub: spotykano się tam, żeby na przykład poczytać prasę, posiedzieć przy kawie czy pograć w bilard.

O innych historiach związanych z "Kaskadą" dowiedzieć się będzie można na dzisiejszym spotkaniu w EMPiK-u o godzinie 19.

Historia dawnej "Kaskady" skończyła się dramatycznie - pożarem do jakiego doszło rano, 27 kwietnia 1981 roku. Zniszczeniu uległ gmach, a życie straciło 14 osób, w tym 6 uczniów zespołu Szkół Gastronomicznych w Szczecinie, zebranych na praktykach.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2011-05-16, godz. 20:36 Dni Kultury Francuskiej w Szczecinie W tym roku hasłem dni jest "Polonia we Francji". Podczas inauguracji odbył się wykład prof. Konrada Czerskiego "Maria Skłodowska-Curie - pierwsza dama promieniotwórczości". » więcej 2011-05-15, godz. 10:57 Tysiące Szczecinian odwiedziło muzea Tysiące Szczecinian do pierwszej w nocy wędrowały po mieście z jednego muzeum do drugiego, nie zważając na niesprzyjającą pogodę. » więcej 2011-05-14, godz. 14:42 Europejska Noc Muzeów w Szczecinie Koncerty, wystawy, działania, spotkania czyli mnóstwo atrakcji i tysiące eksponatów do zobaczenia i to wszystko bez wydawania ani jednej złotówki. » więcej 2011-05-13, godz. 12:35 Spotkanie z Ingą Iwasiów w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej Codzienność jako źródło literatury - to temat dzisiejszego spotkania autorskiego ze szczecińską pisarką i krytyczką literacką - Ingą Iwasiów. » więcej 2011-05-13, godz. 10:04 Spektakl w schronie przeciwatomowym Teatr "Nie Ma" wystąpi dziś wieczorem w podziemnym schronie przeciwatomowym pod dworcem głównym w Szczecinie. » więcej 2011-05-13, godz. 07:47 Program Nocy Muzeum na przystankach Kulturalny rozkład jazdy pojawił się przy nocnych przystankach komunikacji miejskiej. » więcej 2011-05-12, godz. 21:27 Wojciech Kuczok w Szczecinie [WIDEO] Wojciech Kuczok - powieściopisarz, poeta, scenarzysta, krytyk filmowy był gościem kolejnej "Erraty Literaty". Spotkanie organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Polskie Radio Szczecin poprowadził Konrad Wojtyła. » więcej 2011-05-12, godz. 15:12 Spotkanie z Wojciechem Kuczokiem w Radiu Szczecin Wojciech Kuczok - powieściopisarz, poeta, scenarzysta, krytyk filmowy będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Errata Literata". » więcej 2011-05-11, godz. 16:25 Kombatanci i miłośnicy militariów spotkają się w Muzeum Historii Odznaczenia, elementy mundurów i urny z prochami z pól bitewnych - to wszystko będzie można zobaczyć w Muzeum Historii Szczecina. » więcej 2011-05-09, godz. 18:31 Kołobrzeski Pegaz Kultury Zakończyły się prace kapituły Kołobrzeskiego Pegaza Kultury, plebiscytu mającego wyróżnić lokalnych animatorów i twórców kultury. » więcej
605606607608609610611