Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Autorami monografii "Kaskady" są Krystyna Pohl i Sebastian Biela, producentem miłośnik Szczecina, Aleksy Pawlak. Spotkanie z autorami dziś o godzinie 19.

- Cała historia rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku - wspomina Sebastian Biela. - Zdaje się, że jest to rok 1889.

- Początkowo była to zwyczajna kamienica - mówi Krystyna Pohl. - Były i mieszkania i jakieś biura, ale i lokal gastronomiczny.

Z początkiem XX wieku kamienica zostaje przebudowana na kompleks klubowo-rozrywkowy Haus Ponath. Największą kolekcję związaną z tym miejscem ma Sebastian Biela.

- Zbieram je od 5-6 lat - mówi Biela. - Nie mam czasu na wyjazdy wakacyjne, siedzę bez przerwy obserwując aukcje internetowe, szukając wszystkiego, co by pasowało do projektu naszej książki.

- Nazwę "Kaskada" kompleks zyskał dopiero w 1962 roku - wspomina dalej Pohl. - Wymyślili ją Szczecinianie w ogłoszonym wtedy konkursie.

- "Kaskada" to była czysta rozrywka - wspomina Aleksy Pawlak. - Wieczorna i nocna. Natomiast przed wojną to był raczej klub: spotykano się tam, żeby na przykład poczytać prasę, posiedzieć przy kawie czy pograć w bilard.

O innych historiach związanych z "Kaskadą" dowiedzieć się będzie można na dzisiejszym spotkaniu w EMPiK-u o godzinie 19.

Historia dawnej "Kaskady" skończyła się dramatycznie - pożarem do jakiego doszło rano, 27 kwietnia 1981 roku. Zniszczeniu uległ gmach, a życie straciło 14 osób, w tym 6 uczniów zespołu Szkół Gastronomicznych w Szczecinie, zebranych na praktykach.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2009-09-03, godz. 11:22 Promocja albumu IPN w Szczecinie Niemieckie i sowieckie zdjęcia z września 1939 roku znalazły się w albumie wydanym przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. » więcej 2009-09-01, godz. 14:43 Idziemy do kina jutro, w czwartek i w piątek Szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie zaprasza w środę, w czwartek i w piątek na darmowy pokaz filmu "Jutro idziemy do kina" w reżyserii Michała Kwiecińskiego. » więcej 2009-08-31, godz. 16:57 Omar Sosa zainauguruje "Morze Muzyki" Omar Sosa - kubański kompozytor i pianista, jeden z najciekawszych i najbardziej wpływowych muzyków współczesnego jazzu - wystąpi 9 września Szczecinie. » więcej 2009-08-31, godz. 15:47 Wrzesień `39 "Oczami wroga" Spotkanie z Marcinem Krzanickim autorem albumu "Oczami wroga" uświetni szczecińską promocję książki Instytutu Pamięci Narodowej o II wojnie światowej. » więcej 2009-08-30, godz. 10:44 Wystawa twórczości Malczewskich w Kołobrzegu W Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu otwarto wystawę poświęconą twórczości Jacka i Rafała Malczewskich. Są to głównie szkice tworzone w różnych okresach życia Jacka Malczewskiego. » więcej 2009-08-29, godz. 08:00 Downhill Summer Festival w Morzyczynie Zawody sportowe w siedmiu konkurencjach oraz koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej to atrakcje dzisiejszego Downhill Summer Festivalu w Morzyczynie. » więcej 2009-08-21, godz. 09:21 39. Fama na półmetku O Trójząb Neptuna - nagrodę festiwalu walczy blisko 400 artystów z Polski, Ukrainy, Słowacji i Węgier. » więcej 2009-08-20, godz. 08:36 Nietypowy pokaz mody na fotografiach Osoby z zespołem Downa pojawiły się w nietypowych sceneriach - w strojach polskich projektantów - na fotografiach artysty Okio Petersena, które można od dziś oglądać na Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2009-08-17, godz. 11:00 Słowacki nad Miedwiem „Ja, co przebiegłszy świat - kochałem jedną” - to tytuł spektaklu, który odbył się na scenie Muszli Koncertowej w Morzyczynie. W widowisku wykorzystano utwory Juliusza Słowackiego w nietypowym, muzycznym wykonaniu. » więcej 2009-08-16, godz. 14:19 Koniec "Wiatraka", będzie się działo! W Świnoujściu dobiega końca 25. pływający festiwal piosenki morskiej "Wiatrak". Festiwal ten co roku przyciąga tłumy miłośników muzyki szantowej z całej Polski. » więcej
646647648649650651652