Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Impreza pomóc ma białoruskiej opozycji, a dochód ze sprzedanych biletów-cegiełek zasili organizacje wspierające ofiary represji politycznych na Białorusi.
Pierwszy koncert odbył się w kwietniu zeszłego roku, po spotkaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie z białoruskim opozycjonistą - Franakiem Wieczorką. Opowiadał on o łamaniu praw człowieka, represjach, cenzurze i biedzie na Białorusi. Młodzież postanowiła pomóc. Zorganizowała koncert.

- Powstała taka inicjatywa. Często mówi się, że świat patrzy na to, co dzieje się dookoła przez palce - mówi jeden z licealistów. - O wielu rzeczach nie mówi się, bo nie jest to wygodne, a są takie, które trzeba nagłaśniać.

- Białorusi solidarność jest teraz bardzo potrzebna - przyznaje jeden z białoruskich studentów.

Gościem specjalnym imprezy był zespół Amaroka z Mińska. Jego lider Zmicier Afanasenka, podkreśla, że to inicjatywa niezwykle ważna.

- To jest potrzebne, bo Białoruś nie jest wolna. Nie możemy śpiewać i mówić po białorusku, tylko po rosyjsku - powiedział Afanasenka.
- Powstała taka inicjatywa. Często mówi się, że świat patrzy na to, co dzieje się dookoła przez palce - mówi jeden z licealistów. - O wielu rzeczach nie mówi się, bo nie jest to wygodne, a są takie które trzeba nagłaśniać.
Białoruś nie jest wolna. Nie możemy śpiewać i mówić po białorusku, tylko po rosyjsku - mówi lider zespołu, Zmicier Afanasenka.

Zobacz także

2012-09-24, godz. 15:48 Za miesiąc poznamy gospodarza Trafostacji Sztuki Baltic Contemporary z Poznania oraz Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie - te dwa podmioty chcą prowadzić Trafostację Sztuki Szczecin. » więcej 2012-09-22, godz. 20:13 Mikrosamochody najechały Szczecin 12 mikrosamochodów z drugiej połowy XX wieku zaparkowało w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul.Niemierzyńskiej w Szczecinie. Pojazdy obejrzało w sobotę kilkaset osób. To pierwsza wystawa małych aut w Polsce. » więcej 2012-09-22, godz. 16:03 Pleciuga zaczyna. Na początek krokodylek Opowieścią o małym krokodylku zatytułowaną "A ku ku" szczecińska Pleciuga oficjalnie rozpocznie w sobotę nowy sezon artystyczny. » więcej 2012-09-22, godz. 14:42 "eleWator", czyli nowość na naszym rynku Szczecin będzie miał nowe pismo literacko-kulturalne. Pierwszy numer "eleWator'a" - bo tak się będzie nazywał kwartalnik - ukaże się w październiku. » więcej 2012-09-22, godz. 09:20 Filharmonia ruszyła z sezonem. Przyszły tłumy IX Symfonią Ludviga van Beethowena szczecińska filharmonia rozpoczęła nowy sezon. Jej orkiestrę poprowadził nowy dyrygent Michał Dworzyński. Artyści otrzymali owacje na stojąco. » więcej 2012-09-21, godz. 07:22 Filharmonia rozpoczyna Beethovenem 9. Symfonia Ludwiga van Beethovena w interpretacji orkiestry Filharmonii Szczecińskiej zainauguruje nowy sezon artystyczny. » więcej 2012-09-20, godz. 10:02 Kultowe studio, znana orkiestra i szczeciński muzyk W legendarnym studio, w którym powstawały płyty Beatlesów czy Pink Floyd w londyńskim Abbey Road, swoją płytę nagrał szczeciński gitarzysta, Krzysztof Meisinger. » więcej 2012-09-20, godz. 08:28 Piotr Banach w Radiu Szczecin [WYWIAD] Na początku lat 90. powołał do życia grupę Hey, a wcześniej grał m.in. w Kolaborantach i Dum Dum. Piotr Banach - znany muzyk, kompozytor i producent - był gościem czwartkowej audycji Radio Cafe. » więcej 2012-09-19, godz. 07:33 Warto być eko? Będą przekonywać najmłodszych "Muzyka jest wszędzie i można grać na wszystkim". To będą udowadniać organizatorzy warsztatów dla dzieci w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Zajęcia odbędą się w środę w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu. » więcej 2012-09-16, godz. 20:06 Zagrali dla "matki" Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Prof. Maria Radomska-Tomczuk, jedna z "matek" Akademii Sztuki, po dwóch latach została z długiem po Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej i bez etatu w AS. » więcej
556557558559560561562