Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Impreza pomóc ma białoruskiej opozycji, a dochód ze sprzedanych biletów-cegiełek zasili organizacje wspierające ofiary represji politycznych na Białorusi.
Pierwszy koncert odbył się w kwietniu zeszłego roku, po spotkaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie z białoruskim opozycjonistą - Franakiem Wieczorką. Opowiadał on o łamaniu praw człowieka, represjach, cenzurze i biedzie na Białorusi. Młodzież postanowiła pomóc. Zorganizowała koncert.

- Powstała taka inicjatywa. Często mówi się, że świat patrzy na to, co dzieje się dookoła przez palce - mówi jeden z licealistów. - O wielu rzeczach nie mówi się, bo nie jest to wygodne, a są takie, które trzeba nagłaśniać.

- Białorusi solidarność jest teraz bardzo potrzebna - przyznaje jeden z białoruskich studentów.

Gościem specjalnym imprezy był zespół Amaroka z Mińska. Jego lider Zmicier Afanasenka, podkreśla, że to inicjatywa niezwykle ważna.

- To jest potrzebne, bo Białoruś nie jest wolna. Nie możemy śpiewać i mówić po białorusku, tylko po rosyjsku - powiedział Afanasenka.
- Powstała taka inicjatywa. Często mówi się, że świat patrzy na to, co dzieje się dookoła przez palce - mówi jeden z licealistów. - O wielu rzeczach nie mówi się, bo nie jest to wygodne, a są takie które trzeba nagłaśniać.
Białoruś nie jest wolna. Nie możemy śpiewać i mówić po białorusku, tylko po rosyjsku - mówi lider zespołu, Zmicier Afanasenka.

Zobacz także

2011-04-12, godz. 12:54 Plener rzeźbiarski w Radziszewie Drewniane kapliczki rzeźbią uczniowie Liceum Plastycznego ze Szczecina. » więcej 2011-04-12, godz. 10:37 Historia w tabliczkach zaklęta Przedwojenne tabliczki szczecińskich domów trafiły do Muzeum Historii Szczecina. » więcej 2011-04-12, godz. 08:24 Spotkanie autorskie z "...nie-całkiem dobrą kobietą" Szczecińska dziennikarka TVP Małgorzatą Gwiazda-Elmerych promuje dziś w Książnicy Pomorskiej swoją najnowszą książkę. » więcej 2011-04-12, godz. 07:53 Kontrapunkt: Dzień Drugi Dwa przedstawienie konkursowe zobaczy dziś publiczność 46 Przeglądu Teatrów Małych Form, który odbywa się w Szczecinie. » więcej 2011-04-11, godz. 08:52 Szczecin: Międzynarodowy charakter Kontrapunktu i wielkie nazwiska reżyserów Kilkadziesiąt spektakli teatralnych, koncertów i wystaw zobaczy publiczność podczas rozpoczynającego się dziś oficjalnie 46. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2011. » więcej 2011-04-10, godz. 15:40 Szczecińska inauguracja I, CULTURE Orchestra Jest to przedsięwzięcie Instytutu Adama Mickiewicza - jeden z filarów programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. » więcej 2011-04-08, godz. 21:25 Wieczór autorski Edyty Szałek Promocja nowej książki autorki "Łowcy Wielorybów", odbyła się w ramach "Salonu Literackiego", na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2011-04-08, godz. 15:05 Koncert w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej Już dziś w Filharmonii Szczecińskiej odbędzie się koncert poświęcony ofiarom tragedii smoleńskiej. » więcej 2011-04-08, godz. 12:11 "Przeszłość z pasją - pasja z przyszłością" Pod takim hasłem dziś w Kołobrzegu rozpoczyna się I Ogólnopolskie Forum Odtwórstwa Historycznego. » więcej 2011-04-08, godz. 08:48 Międzynarodowa Orkiestra Młodzieżowa zagra z okazji polskiej prezydencji w UE Paweł Kotla - dyrygent pochodzący ze Szczecina, a współpracujący z orkiestrą londyńskiej Filharmonii poprowadzi Międzynarodową Orkiestrę Młodzieżową, która przygotowuje jeden z koncertów z okazji polskiej prezydencji w Unii… » więcej
627628629630631632633