Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Impreza pomóc ma białoruskiej opozycji, a dochód ze sprzedanych biletów-cegiełek zasili organizacje wspierające ofiary represji politycznych na Białorusi.
Pierwszy koncert odbył się w kwietniu zeszłego roku, po spotkaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie z białoruskim opozycjonistą - Franakiem Wieczorką. Opowiadał on o łamaniu praw człowieka, represjach, cenzurze i biedzie na Białorusi. Młodzież postanowiła pomóc. Zorganizowała koncert.

- Powstała taka inicjatywa. Często mówi się, że świat patrzy na to, co dzieje się dookoła przez palce - mówi jeden z licealistów. - O wielu rzeczach nie mówi się, bo nie jest to wygodne, a są takie, które trzeba nagłaśniać.

- Białorusi solidarność jest teraz bardzo potrzebna - przyznaje jeden z białoruskich studentów.

Gościem specjalnym imprezy był zespół Amaroka z Mińska. Jego lider Zmicier Afanasenka, podkreśla, że to inicjatywa niezwykle ważna.

- To jest potrzebne, bo Białoruś nie jest wolna. Nie możemy śpiewać i mówić po białorusku, tylko po rosyjsku - powiedział Afanasenka.
- Powstała taka inicjatywa. Często mówi się, że świat patrzy na to, co dzieje się dookoła przez palce - mówi jeden z licealistów. - O wielu rzeczach nie mówi się, bo nie jest to wygodne, a są takie które trzeba nagłaśniać.
Białoruś nie jest wolna. Nie możemy śpiewać i mówić po białorusku, tylko po rosyjsku - mówi lider zespołu, Zmicier Afanasenka.

Zobacz także

2011-03-03, godz. 07:46 Szczecin: Jose Torres w Akademii Sztuki Kolejny znany muzyk ćwiczy ze studentami najmłodszej szczecińskiej uczelni. » więcej 2011-03-01, godz. 13:33 Polsko-niemiecki projekt filmowy Kryminalna zagadka z elementami fizyki kwantowej i matematyki oraz z polsko-niemiecką historią w tle - na taki pomysł wpadli twórcy filmu "Miasto tajemnic". » więcej 2011-03-01, godz. 09:40 Konkurs na piosenkę o Szczecinie Powinna wpadać w ucho i kojarzyć się ze Szczecinem. To główne kryteria, którymi będzie się kierować jury konkursu Piosenki o Szczecinie. » więcej 2011-02-28, godz. 20:48 Prace "twórców - włóczęgów" w Willi Lentza Obrazy, fotografie, rzeźby i poezja - takie prace prezentuje w Willi Lentza kilkunastu szczecińskich artystów. » więcej 2011-02-25, godz. 14:38 Maszewo: Startuje Krzykowisko Wielobarwną, roztańczoną i rozśpiewaną paradą po ulicach miasteczka rozpocznie się dzisiaj w Maszewie trzecia edycja Ogólnopolskich Spotkań Młodego Teatru "Krzykowisko". » więcej 2011-02-24, godz. 12:15 14. urodziny Czarnego Kota Rudego Wieczór z grupą teatralno - kabaretową Mumio rozpocznie dziś kilkudniowe obchody 14. urodzin Czarnego Kota Rudego, czyli Sceny Kameralnej Teatru Polskiego. Coroczna zabawa ma swoich stałych widzów. » więcej 2011-02-24, godz. 09:44 Jedna z dwóch największych imprez podróżniczych w kraju rozpoczyna się w Gryfinie Podróżnicy z całej Polski przyjeżdżają do Gryfina, gdzie rusza dziś Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij 2011. » więcej 2011-02-22, godz. 15:08 Jaka przyszłość projektu na jubileusz pracy Anny Augustynowicz? Projekt "Teatr Anny Augustynowicz - 20 lat po Klątwie" otrzymał ponad 100 tys. złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2011-02-12, godz. 21:28 Wystawa w Brama Jazz Cafe Obrazy z pogranicza jawy i snu można od dziś oglądać w szczecińskiej Bramie Jazz Cafe. » więcej 2011-02-08, godz. 16:06 Wystawa instrumentów w ramach polsko-islandzkiego projektu Otwarciem Wystawy Strunowych Instrumentów Muzycznych rozpocznie się dziś w Szkole Muzycznej I stopnia w Szczecinie sesja finałowa projektu Reykjavik versus Szczecin. » więcej
632633634635636637638