Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Impreza pomóc ma białoruskiej opozycji, a dochód ze sprzedanych biletów-cegiełek zasili organizacje wspierające ofiary represji politycznych na Białorusi.
Pierwszy koncert odbył się w kwietniu zeszłego roku, po spotkaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie z białoruskim opozycjonistą - Franakiem Wieczorką. Opowiadał on o łamaniu praw człowieka, represjach, cenzurze i biedzie na Białorusi. Młodzież postanowiła pomóc. Zorganizowała koncert.

- Powstała taka inicjatywa. Często mówi się, że świat patrzy na to, co dzieje się dookoła przez palce - mówi jeden z licealistów. - O wielu rzeczach nie mówi się, bo nie jest to wygodne, a są takie, które trzeba nagłaśniać.

- Białorusi solidarność jest teraz bardzo potrzebna - przyznaje jeden z białoruskich studentów.

Gościem specjalnym imprezy był zespół Amaroka z Mińska. Jego lider Zmicier Afanasenka, podkreśla, że to inicjatywa niezwykle ważna.

- To jest potrzebne, bo Białoruś nie jest wolna. Nie możemy śpiewać i mówić po białorusku, tylko po rosyjsku - powiedział Afanasenka.
- Powstała taka inicjatywa. Często mówi się, że świat patrzy na to, co dzieje się dookoła przez palce - mówi jeden z licealistów. - O wielu rzeczach nie mówi się, bo nie jest to wygodne, a są takie które trzeba nagłaśniać.
Białoruś nie jest wolna. Nie możemy śpiewać i mówić po białorusku, tylko po rosyjsku - mówi lider zespołu, Zmicier Afanasenka.

Zobacz także

2009-05-29, godz. 15:43 Szczecin XX wieku na wystawie Jedni tu kończyli swoje życie, inni zaczynali. Dla wszystkich tłem było to miasto - mówiła dziś na otwarciu wystawy o Szczecinie Bogdana Kozińska, kurator ekspozycji. » więcej 2009-05-29, godz. 10:11 Hans Stettiner i Jan Szczeciński w Starym Ratuszu "Hans Stettiner i Jan Szczeciński" tak została zatytułowana wystawa pokazująca życie codzienne w Szczecinie w XX wieku. » więcej 2009-05-28, godz. 22:59 Krzysztof Zanussi w Szczecinie Reżyser Krzysztof Zanussi promował dziś w Szczecinie świnoujską "Karuzelę kultury". » więcej 2009-05-26, godz. 22:34 Spotkania ze sztuką w Różance "Różany ogród sztuki" - pod takim hasłem już od najbliższej niedzieli będą odbywać się spotkania ze sztuką w szczecińskiej Różance. » więcej 2009-05-23, godz. 16:07 "Na czworakach" w Teatrze Polskim Premierę rzadko wystawianego dramatu Tadeusza Różewicza "Na czworakach" zobaczymy dziś wieczorem w Teatrze Polskim w Szczecinie. » więcej 2009-05-23, godz. 10:13 Finał Festiwalu Młodych Talentów i Piosenki Ekologicznej Ponad 260 młodych ludzi z całej Polski starało się o udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów i Piosenki Ekologicznej. » więcej 2009-05-22, godz. 23:29 Udany początek Festiwalu Muzyki Dawnej Owacjami na stojąco zakończył się inauguracyjny koncert 6. Festiwalu Muzyki Dawnej w Szczecinie. » więcej 2009-05-22, godz. 15:43 Peruwiańscy aktorzy wystąpią w Goleniowie To ma być widowisko cyrkowo-teatralne. W Goleniowie wystąpi dziś zespół aktorów z Peru. » więcej 2009-05-21, godz. 14:14 Szczecinianie powalczą o Nike Sprawdziły się nasze wczorajsze informacje - dziś wiemy już oficjalnie, że szczecinianie będą walczyć o literacką nagrodę Nike. » więcej 2009-05-20, godz. 11:06 Capcarap Liskowackiego nominowany do Nagrody Nike Zbiór opowiadań "Capcarap" szczecińskiego pisarza Artura Daniela Liskowackiego znalazł się wśród 20 książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Szczecin. » więcej
666667668669670671672