Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Impreza pomóc ma białoruskiej opozycji, a dochód ze sprzedanych biletów-cegiełek zasili organizacje wspierające ofiary represji politycznych na Białorusi.
Pierwszy koncert odbył się w kwietniu zeszłego roku, po spotkaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie z białoruskim opozycjonistą - Franakiem Wieczorką. Opowiadał on o łamaniu praw człowieka, represjach, cenzurze i biedzie na Białorusi. Młodzież postanowiła pomóc. Zorganizowała koncert.

- Powstała taka inicjatywa. Często mówi się, że świat patrzy na to, co dzieje się dookoła przez palce - mówi jeden z licealistów. - O wielu rzeczach nie mówi się, bo nie jest to wygodne, a są takie, które trzeba nagłaśniać.

- Białorusi solidarność jest teraz bardzo potrzebna - przyznaje jeden z białoruskich studentów.

Gościem specjalnym imprezy był zespół Amaroka z Mińska. Jego lider Zmicier Afanasenka, podkreśla, że to inicjatywa niezwykle ważna.

- To jest potrzebne, bo Białoruś nie jest wolna. Nie możemy śpiewać i mówić po białorusku, tylko po rosyjsku - powiedział Afanasenka.
- Powstała taka inicjatywa. Często mówi się, że świat patrzy na to, co dzieje się dookoła przez palce - mówi jeden z licealistów. - O wielu rzeczach nie mówi się, bo nie jest to wygodne, a są takie które trzeba nagłaśniać.
Białoruś nie jest wolna. Nie możemy śpiewać i mówić po białorusku, tylko po rosyjsku - mówi lider zespołu, Zmicier Afanasenka.

Zobacz także

2007-12-03, godz. 13:20 Rozdanie Bursztynowych Pierścieni Dziś poznamy laureatów tegorocznych Bursztynowych Pierścieni, czyli nagród szczecińskich widzów teatralnych. » więcej 2007-12-01, godz. 17:49 Dziś pierwszy "Koncert o północy" Koncert poświęcony twórczości Karola Szymanowskiego zainauguruje w Szczecinie w nocy z 1 na 2 grudnia cykl pod nazwą w "Koncerty o północy". » więcej 2007-11-29, godz. 09:36 Nowy nabytek Muzeum Narodowego Muzeum Narodowe w Szczecinie kupiło obraz znanego szczecińskiego malarza Eugena Dekerta. » więcej 2007-11-28, godz. 23:14 "Wesele" obsypane nagrodami Anna Augustynowicz, wybitna reżyser i dyrektorka artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie zdobyła główną nagrodę za inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego w ramach festiwalu "Wyspiański 2007". » więcej 2007-11-26, godz. 10:18 Bajor znów zachwycił publiczność Michał Bajor wystąpił wczoraj w sali Filharmonii Szczecińskiej. Artysta promował swoją najnowszą płytę zatytułowaną "Inna bajka". » więcej 2007-11-22, godz. 16:34 Nagroda archeologów dla badacza czasów rzymskich Profesor Jerzy Okulicz - Kozaryn, badacz wielkiego cmentarzyska Gepidów znajdującego się niedaleko Elbląga otrzymał dziś nagrodę Ryszarda Wołągiewicza przyznawaną co dwa lata przez szczecińskich archeologów. » więcej 2007-11-22, godz. 08:34 Osuchowski pełnomocnikiem prezydenta Paweł Osuchowski zostanie pełnomocnikiem prezydenta Szczecina do spraw koordynacji programu "Szczecin Kulturalną Stolicą Europy 2016". » więcej 2007-11-21, godz. 10:21 'Szczebel do kariery' dla Magdaleny Tkacz Nagrodę indywidualną i 'Szczebel do kariery' zdobyła Magda Tkacz na Wrocławskich Spotkaniach z Teatrem Jednego Aktora. » więcej 2007-11-19, godz. 10:57 Debata o patriotyzmie W Książnicy Pomorskiej będzie można dziś podyskutować o patriotyzmie w różnych wydaniach - lokalnym, na pograniczu i w Unii Europejskiej. » więcej 2007-11-19, godz. 09:45 Spotkanie z Konstantym Gebertem Książnica Pomorska oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów zaprasza dziś wieczorem na spotkanie z Konstantym Gebertem. » więcej
707708709710711712713