Ponad 100 prac wybitnego szczecińskiego fotografa Macieja Jasieckiego, unikatowe aparaty z jego kolekcji i pamiątki rodzinne można oglądać na wystawie w Książnicy Pomorskiej.
Wśród nich są słynne szczecińskie, czarno-białe ujęcia m.in. z krwawej pacyfikacji protestu w grudniu 1970 roku, czy robotnika dzielącego się chlebem z Edwardem Gierkiem w trakcie negocjacji w stoczni Warskiego w styczniu 1970 roku. Dzięki prezentowanym fotografiom i dużemu wyborowi pocztówek można przyjrzeć się nie tylko wydarzeniom historycznym, ale też codziennemu życiu Szczecina i jego mieszkańców sprzed lat.
Pokazane są również fotografie, które w latach 1963-77 brały udział w 109 zagranicznych i 9 krajowych wystawach międzynarodowych. To między innymi fotoreportaże "Czarne i białe", "Moskwa", "Uniafrica", "Retrospekcje", czy "Rodzi się człowiek". Maciej Jasiecki był laureatem 32 nagród, w tym tak prestiżowych jak Grand Prix w Hongkongu (1967 r.) i Turynie (1969 r.), czy Złotego Medalu FIAP. W 1968 r. został uhonorowany tytułem Artist FIAP a międzynarodowej federacji fotograficznej.
Wystawę fotografii w Sali Pod Piramidą uzupełniają zabytkowe i unikatowe aparaty fotograficzne z kolekcji Macieja Jasieckiego, będące obecnie w zbiorach Muzeum Techniki i Komunikacji. W gablotach można obejrzeć m.in. pierwszy produkowany masowo radziecki aparat fotograficzny FED, złożony około 1935 roku przez dzieci ulicy resocjalizowane w komunie w Charkowie. To pierwowzór słynnych aparatów Zorkij i Zenit. Wystawiono także legendarną, dwuobiektywową lustrzankę Rolleiflex z pierwszej serii produkcyjnej, stereoskop do oglądania zdjęć z trójwymiarowym efektem, czy składane aparaty mieszkowe tzw. kamery podróżne z drugiej połowy XIX wieku.
Wystawa będzie prezentowana do 29 września, a wernisaż odbędzie się 12 września o godzinie 18.
Sylwetkę Macieja Jasieckiego przybliżyła w niedzielę Agata Rokicka. Zapraszamy do wysłuchania "Machiny Czasu".
Relacja z wystawy w audycji "Migawka" w sobotę 15 września o 15.30.
Zobacz także
2014-10-12, godz. 22:20
Chór Opery na Zamku z prestiżową nominacją
Chóry szczecińskiej Opery na Zamku oraz Teatru Vorpommern w niemieckim Greifswaldzie nominowane do tytułu Chór Roku.
» więcej
2014-10-12, godz. 13:21
Szymon Hołownia poprowadzi rekolekcje w Szczecinie
Znany dziennikarz i publicysta rozpocznie nauki w niedzielę w kościele dominikanów przy pl. Ofiar Katynia. Tytuł rekolekcji to "Trzy sposoby na otyłość duszy".
» więcej
2014-10-12, godz. 12:23
Widzowie chwalą nowy spektakl we Współczesnym
"Męczennicy" niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga to nowa propozycja szczecińskiego teatru. Pierwsi widzowie mogli zobaczyć sztukę w interpretacji Anny Augustynowicz w sobotni wieczór.
» więcej
2014-10-11, godz. 18:39
Sztuka kontrowersyjnego dramaturga w Teatrze Współczesnym
Przedstawienie "Męczennicy" to opowieść o chłopcu, który uważa, że przeżył religijne objawienie. Od tego momentu zaczyna narzucać rówieśnikom i nauczycielom swoją wizję świata.
» więcej
2014-10-11, godz. 11:40
Tarara zagrał Brahmsa. Publiczność oniemiała
Koncert skrzypcowy Brahmsa w wykonaniu Stefana Tarary zachwycił szczecinian. Młody skrzypek z Niemiec wystąpił w piątek wieczorem w Filharmonii Szczecińskiej.
» więcej
2014-10-09, godz. 21:58
Szczecińska premiera "Iskierki" zachwyciła publiczność
"Iskierka" to przejmujący film dokumentalny Wiesławy Piećko o rodzinach, w których są dzieci z zespołem Downa. Premiera odbyła się w czwartek wieczorem w kinie Helios.
» więcej
2014-10-09, godz. 18:54
Nosowska i Krawczyk zapraszają na Festiwal Młodych Talentów [WIDEO]
Zakończył się pierwszy etap szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów-Nowa Energia. Do tegorocznej edycji muzycznego konkursu zgłosiło się ponad 300 wykonawców i to nie tylko z Polski. Wśród nich są kapele m.in. z Niemiec, Włoch…
» więcej
2014-10-09, godz. 17:32
Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu ma 50 lat
Były kwiaty odznaczenia i wspomnienia, przygotowano film dokumentujący historię MOK-u i wystąpiła znana pieśniarka Grażyna Łobaszewska.
» więcej
2014-10-09, godz. 17:15
Ten film opowiada o prawdziwych problemach i przeżyciach wielu rodzin [WIDEO]
"Iskierka" to przejmujący dokument o rodzinach dzieci z zespołem Downa, który w czwartek ma swoją premierę w Szczecinie.
» więcej
2014-10-09, godz. 13:10
Minister Obrony Narodowej patronem honorowym audiobooku "Błękitna Pustynia" [WIDEO]
Tomasz Siemoniak, Minister Obrony Narodowej objął patronatem honorowym audiobook naszego redakcyjnego kolegi, Rafała Molendy.
» więcej