Ponad 100 prac wybitnego szczecińskiego fotografa Macieja Jasieckiego, unikatowe aparaty z jego kolekcji i pamiątki rodzinne można oglądać na wystawie w Książnicy Pomorskiej.
Wśród nich są słynne szczecińskie, czarno-białe ujęcia m.in. z krwawej pacyfikacji protestu w grudniu 1970 roku, czy robotnika dzielącego się chlebem z Edwardem Gierkiem w trakcie negocjacji w stoczni Warskiego w styczniu 1970 roku. Dzięki prezentowanym fotografiom i dużemu wyborowi pocztówek można przyjrzeć się nie tylko wydarzeniom historycznym, ale też codziennemu życiu Szczecina i jego mieszkańców sprzed lat.
Pokazane są również fotografie, które w latach 1963-77 brały udział w 109 zagranicznych i 9 krajowych wystawach międzynarodowych. To między innymi fotoreportaże "Czarne i białe", "Moskwa", "Uniafrica", "Retrospekcje", czy "Rodzi się człowiek". Maciej Jasiecki był laureatem 32 nagród, w tym tak prestiżowych jak Grand Prix w Hongkongu (1967 r.) i Turynie (1969 r.), czy Złotego Medalu FIAP. W 1968 r. został uhonorowany tytułem Artist FIAP a międzynarodowej federacji fotograficznej.
Wystawę fotografii w Sali Pod Piramidą uzupełniają zabytkowe i unikatowe aparaty fotograficzne z kolekcji Macieja Jasieckiego, będące obecnie w zbiorach Muzeum Techniki i Komunikacji. W gablotach można obejrzeć m.in. pierwszy produkowany masowo radziecki aparat fotograficzny FED, złożony około 1935 roku przez dzieci ulicy resocjalizowane w komunie w Charkowie. To pierwowzór słynnych aparatów Zorkij i Zenit. Wystawiono także legendarną, dwuobiektywową lustrzankę Rolleiflex z pierwszej serii produkcyjnej, stereoskop do oglądania zdjęć z trójwymiarowym efektem, czy składane aparaty mieszkowe tzw. kamery podróżne z drugiej połowy XIX wieku.
Wystawa będzie prezentowana do 29 września, a wernisaż odbędzie się 12 września o godzinie 18.
Sylwetkę Macieja Jasieckiego przybliżyła w niedzielę Agata Rokicka. Zapraszamy do wysłuchania "Machiny Czasu".
Relacja z wystawy w audycji "Migawka" w sobotę 15 września o 15.30.
Zobacz także
2013-10-26, godz. 11:47
Atak sztuki w Radiu Szczecin. Dzieci zaśpiewają utwory Grechuty
Utwory Marka Grechuty i Grzegorza Turnaua usłyszymy podczas niedzielnego koncertu w Studiu S1 Radia Szczecin. Zaśpiewają m.in. dzieci ze szkoły na Stołczynie.
» więcej
2013-10-25, godz. 18:20
Urzędnik z Kancelarii Prezydenta RP z wizytą na budowie nowej filharmonii
To obiekt, który spełni oczekiwania zarówno muzyków, jak i melomanów - mówił Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Minister odwiedził w piątek budowę nowej filharmonii w Szczecinie.
» więcej
2013-10-25, godz. 18:19
Święto architektury w Szczecinie
Westival Sztuki Architektury rozpoczął się w Szczecinie. W piątek o 19 w Trafostacji Sztuki zaplanowano otwarcie wystawy głównej.
» więcej
2013-10-24, godz. 14:08
Ośmioro pasjonatów dostało szansę gry w teatrze
Osiem osób przeszło casting na aktora szczecińskiego Teatru NIE MA. Ochotnicy musieli przedstawić własną interpretację fragmentów książek i wierszy. Dodatkowo każdy z nich musiał mieć to "coś".
» więcej
2013-10-24, godz. 07:09
Na spektakl do Bramy Portowej? "To byłoby spełnienie marzeń"
Brama Portowa dla artystów - szczecińskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, prowadzące Teatr Kameralny, złożyło wniosek o bezprzetargowe wydzierżawienie zabytku.
» więcej
2013-10-23, godz. 20:10
Co skłania młodych do buntu? Lekcja historii w Muzeum [ZDJĘCIA]
"Bunt. Reaktywacja" - lekcję historii pod takim hasłem poprowadzili szczecińscy liderzy organizacji opozycyjnych z lat 80. W spotkaniu w Muzeum Narodowym w Szczecinie wzięła udział ponad setka uczniów z regionu.
» więcej
2013-10-23, godz. 16:25
Masz głos? Możesz zapisać się do chóru
Rusza nabór do Chóru Akademickiego Profesora Szyrockiego w Szczecinie.
» więcej
2013-10-23, godz. 10:39
Przymusowa przerwa w Teatrze przy Krypcie
Cztery ostatnie przedstawienia, a później przerwa do przyszłego roku. Teatr przy Krypcie w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie musi się na razie wyprowadzić ze swojej siedziby, bo rusza remont skrzydła północnego zabytku. Potrwa…
» więcej
2013-10-23, godz. 07:05
Poznaliśmy najlepsze filmy dokumentART-u
Filmy "Maria" Claudiu Mitcu z Rumunii i "American Dreamer" Thomasa Haleya z Francji to zwycięzcy tegorocznego dokumentART-u.
» więcej
2013-10-22, godz. 19:33
Nowa siedziba SARP. W sam raz na początek Westivalu
Szczecińscy architekci poprowadzą własną galerię sztuki. Jej otwarcie już w najbliższy piątek. Wtedy w Szczecinie ruszy siódma edycja Westivalu - Sztuki Architektury.
» więcej