Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

10 godzin potrwa publiczne odczytanie Pana Tadeusza w szczecińskiej Różance. Fot. pl.wikipedia.org, Grzybobranie, ilustracja do III księgi "Pana Tadeusza". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
10 godzin potrwa publiczne odczytanie Pana Tadeusza w szczecińskiej Różance. Fot. pl.wikipedia.org, Grzybobranie, ilustracja do III księgi "Pana Tadeusza". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Potrwa 10 godzin, a usłyszeć będzie można nie tylko znanych, ale także zwykłych mieszkańców. Wzorem innych polskich miast Szczecin dołączył do "Narodowego czytania Pana Tadeusza". Na Różance ochotnicy i zaproszeni goście wyrecytują dzieło Mickiewicza niemal w całości.
Nietypowa akcja odbywa się z okazji 200. rocznicy wydarzeń opisanych przez Adama Mickiewicza w "Ostatnim zajeździe na Litwie".

- To jedna z moich ulubionych książek - przyznają szczecinianie. - Pomysł jest rewelacyjny, dlatego że nie umiemy go czytać. Robi się to w szkole, we fragmentach i na siłę.

Wśród miłośników "Pana Tadeusza" jest m.in. prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, który rozpoczynał drugą księgę.

- Wspaniały opis tamtych czasów i klimatów. Kiedyś miałem okazję odbyć podróż śladami Mickiewicza: Nowogródek, Świteź, zresztą moja mama pochodzi z tamtych rejonów - mówi Krzystek. - Kiedy byłem w szkole przeczytałem go kilka razy. Do tej pory znam na pamięć niektóre fragmenty. To wyjątkowe dzieło, o którym wszyscy myślą z sentymentem.

Kilka wersów zaprezentują też osoby niewidome, które przeczytają poemat z książki napisanej Brajlem. Będzie też "Pan Tadeusz" w języku migowym. Usłyszymy także aktorów Teatru Współczesnego, m.in. Sławomira Kołakowskiego.

Akcja potrwa do godz. 20.
- Wspaniały opis tamtych czasów i klimatów. Kiedyś miałem okazję odbyć podróż śladami Mickiewicza: Nowogródek, Świteź, zresztą moja mama pochodzi z tamtych rejonów - mówi Krzystek.
Szczecinianie czytają "Pana Tadeusza". Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2012-07-18, godz. 14:50 Bastion w miejscu budowy historycznego muzeum Fragmenty umocnień Szczecina z czasów pruskich odkryto podczas budowy Muzeum Przełomów na placu Solidarności. » więcej 2012-07-18, godz. 12:01 Grzegorz Turnau w Radiu Szczecin [WYWIAD] Za kilkanaście dni skończy 45 lat. Wciąż pisze, komponuje, śpiewa i gra na fortepianie. Jeden z najbardziej znanych polskich artystów, Grzegorz Turnau był dziś gościem Marzeny Szóstak w audycji Radio Cafe. » więcej 2012-07-15, godz. 12:39 Archeologiczne odkrycie w Gryfinie Czterometrową dłubankę, czyli łódź wykonaną z jednego pnia drzewa znaleziono w Gryfinie podczas prac budowlanych przy nowym nabrzeżu. » więcej 2012-07-14, godz. 15:18 Lato teatralne w Pleciudze Mis wysiadujący jajko i dziewczynki grające role chłopców - dziś w Pleciudze premiera "Tymoteusza wśród ptaków". » więcej 2012-07-14, godz. 11:11 Poznają tajniki tworzenia filmów animowanych Pokazem animowanych filmów dla dzieci rozpocznie się drugi dzień Lata z Muzami. W Nowogardzie trwa festiwal kina, malarstwa i muzyki. » więcej 2012-07-13, godz. 13:53 Galeria Sawki otwarta w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Wbrew przesądom i czarnej magii w piątek trzynastego o godzinie 13.13 została otwarta Galeria Henryka Sawki w Szczecinie. » więcej 2012-07-13, godz. 07:37 Jak lato, to z muzami Projekcje filmowe, koncerty oraz spotkania autorskie z aktorami i reżyserami. To główne atrakcje Lata z Muzami, które rozpoczyna się dziś w Nowogardzie. » więcej 2012-07-12, godz. 07:19 Magistrat odzyskuje przedwojenne barwy [ZDJĘCIA] Gmach szczecińskiego Urzędu Miasta w kolorze znienawidzonego przez niektórych warzywa. Ściany magistratu niebawem pokryje szpinakowa farba. » więcej 2012-07-09, godz. 09:22 Janusz Radek w Radiu Szczecin [WYWIAD] Janusz Radek - wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych - był dziś gościem Radia Szczecin. » więcej 2012-07-09, godz. 08:44 Zakończyły się Spoiwa Kultury Spektakl na Łasztowni zakończył festiwal "Spoiwa Kultury". W ramach 13. edycji imprezy odbywały się gry uliczne, spektakle, koncerty oraz wystawy. » więcej
572573574575576577578