Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

10 godzin potrwa publiczne odczytanie Pana Tadeusza w szczecińskiej Różance. Fot. pl.wikipedia.org, Grzybobranie, ilustracja do III księgi "Pana Tadeusza". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
10 godzin potrwa publiczne odczytanie Pana Tadeusza w szczecińskiej Różance. Fot. pl.wikipedia.org, Grzybobranie, ilustracja do III księgi "Pana Tadeusza". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Potrwa 10 godzin, a usłyszeć będzie można nie tylko znanych, ale także zwykłych mieszkańców. Wzorem innych polskich miast Szczecin dołączył do "Narodowego czytania Pana Tadeusza". Na Różance ochotnicy i zaproszeni goście wyrecytują dzieło Mickiewicza niemal w całości.
Nietypowa akcja odbywa się z okazji 200. rocznicy wydarzeń opisanych przez Adama Mickiewicza w "Ostatnim zajeździe na Litwie".

- To jedna z moich ulubionych książek - przyznają szczecinianie. - Pomysł jest rewelacyjny, dlatego że nie umiemy go czytać. Robi się to w szkole, we fragmentach i na siłę.

Wśród miłośników "Pana Tadeusza" jest m.in. prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, który rozpoczynał drugą księgę.

- Wspaniały opis tamtych czasów i klimatów. Kiedyś miałem okazję odbyć podróż śladami Mickiewicza: Nowogródek, Świteź, zresztą moja mama pochodzi z tamtych rejonów - mówi Krzystek. - Kiedy byłem w szkole przeczytałem go kilka razy. Do tej pory znam na pamięć niektóre fragmenty. To wyjątkowe dzieło, o którym wszyscy myślą z sentymentem.

Kilka wersów zaprezentują też osoby niewidome, które przeczytają poemat z książki napisanej Brajlem. Będzie też "Pan Tadeusz" w języku migowym. Usłyszymy także aktorów Teatru Współczesnego, m.in. Sławomira Kołakowskiego.

Akcja potrwa do godz. 20.
- Wspaniały opis tamtych czasów i klimatów. Kiedyś miałem okazję odbyć podróż śladami Mickiewicza: Nowogródek, Świteź, zresztą moja mama pochodzi z tamtych rejonów - mówi Krzystek.
Szczecinianie czytają "Pana Tadeusza". Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2011-08-09, godz. 11:16 Rusza druga edycja gry muzealnej eMeNeS Przez cały sierpień zadaniem uczestników jest kreatywne zwiedzanie Muzeum Narodowego i rozwiązywanie zadań. Odpowiedzi na pytania umieszczone są w eksponatach lub ich opisach. » więcej 2011-08-08, godz. 07:58 Letnia Akademia Teatralna w Stepnicy Skrzaty, elfy, giganty i leśne duchy przez najbliższy tydzień będą gościć w Stepnicy, gdzie rozpoczyna się Letnia Akademia Teatralna. » więcej 2011-08-07, godz. 09:41 Laureaci Lata Filmowego w Ińsku Po kilkuset projekcjach oraz wielu wspaniałych spotkaniach z twórcami kończy się 38. Ińskie Lato Filmowe. Na zakończenie kapituła przyznała statuetki i wyróżnienia. » więcej 2011-08-06, godz. 10:04 Spektakl z udziałem dzieci w Zamku Na spektakl "Przygody Sindbada Żeglarza" zaprasza dziś Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2011-08-06, godz. 10:03 Kończy się 38. Ińskie Lato Filmowe Choć projekcje zaplanowano jeszcze na jutro, to dziś poznamy laureatów festiwalu. Od kilku lat na przeglądzie przyznawane są dwie nagrody - Złote rybki dla najlepszego filmu polskiego i zagranicznego, który miał swoją projekcje podczas… » więcej 2011-08-05, godz. 10:08 Andrzej Barański gościem Ińskiego Lata Filmowego Andrzej Barański - jedna z największych indywidualności polskiego kina, będzie dziś gościem 38. Ińskiego Lata Filmowego. Pokazowi najnowszego filmu "Księstwo", którego międzynarodowa premiera odbyła się na festiwalu w Karlovych… » więcej 2011-08-04, godz. 09:02 Trwa Ińskie Lato Filmowe 38. edycja festiwalu potrwa do niedzieli, przed publicznością codziennie po kilka projekcji. » więcej 2011-08-03, godz. 09:06 Ińskie Lato Filmowe: Oferta dla dzieci i dorosłych "Zakochany wilczek" - film dla najmłodszej widowni - rozpocznie szósty dzień 38. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2011-08-02, godz. 07:27 Rusza gra muzealna "eMeNeS" Od dziś szczecińskie Muzeum Narodowe można zwiedzać kreatywnie. Gra polegać będzie na zwiedzaniu połączonym z rozwiązywaniem zagadek związanych z muzeum. » więcej 2011-08-02, godz. 07:07 Trwa 38. Ińskie Lato Filmowe Dziś w programie między innymi wieczorem "Lincz" głośny już film Krzysztofa Łukaszewicza oraz "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego. » więcej
613614615616617618619