Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin]
W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin]
W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego, napisał na swoim Facebookowym profilu, że "miasto nie reaguje na próby uregulowania statusu zabytku".
Stan formalny jest taki, że maszt jest eksponatem muzeum, ale stał na gruncie miejskim. Mieszkańcy Szczecina od jakiegoś czasu dyskutują, czy po remoncie powinien on wrócić na dawne miejsce, czyli przed Zamek Książąt Pomorskich.

Pojawia się jednak pytanie, kto powinien o tym zdecydować? Dyrektor Karwowski pisze, że "Maszt może wrócić. ZALEŻY TO WYŁĄCZNIE OD MIASTA" (podkreślenie oryginalne).

- Decyzja zależy od właściciela obiektu, czyli Muzeum Narodowego - odpowiada Robert Grabowski z biura prasowego magistratu. Zapewnia też, że po modernizacji zabytek mógłby stanąć na starym miejscu.

Tu pada kolejne pytanie: na jakich warunkach? Karwowski podkreśla, że "musi być choćby chęć, aby o tym porozmawiać. Na razie tej chęci ze strony miasta nie ma".

Tymczasem urząd zapewnia, że jest odwrotnie. - Jesteśmy otwarci na rozmowy - dodaje Grabowski.

Według miejskich urzędników, nikt z muzeum nie zwrócił się do nich z taką propozycją. Lech Karwowski zapowiadał, że jeżeli nie dogada się z miastem, to maszt mógłby stanąć np. na Łasztowni - obok przyszłego Muzeum Morskiego.
- Decyzja zależy od właściciela obiektu, czyli Muzeum Narodowego - odpowiada Robert Grabowski z biura prasowego magistratu.
Grabowski zapewnia też, że po modernizacji zabytek mógłby wrócić na stare miejsce.
- Jesteśmy otwarci, żeby o tym porozmawiać - dodaje Grabowski.

Zobacz także

2012-10-12, godz. 14:36 Gratka dla miłośników historii Pomorza Zachodniego Ruszyła sprzedaż książki szczecińskiego prof. Kazimierza Kozłowskiego. Naukowiec opisał dzieje regionu po wojnie. » więcej 2012-10-11, godz. 19:08 Dostał Nobla, w księgarniach szukać go ze świecą Książek Mo Yana, nie ma w szczecińskich księgarniach. Półki uginają się pod dotychczasowymi noblistami. » więcej 2012-10-11, godz. 16:41 Rusza Bałtyckie Biennale Sztuki To już dziewiąta edycja imprezy, która w tym roku odbywa się pod hasłem "Ciemna strona księżyca". » więcej 2012-10-11, godz. 11:57 Marek Kościkiewicz w Radio Cafe [WYWIAD] Lider zespołu De Mono, gitarzysta, wokalista, autor tekstów i kompozytor - Marek Kościkiewicz - był w czwartek gościem Radia Szczecin. » więcej 2012-10-09, godz. 15:34 Sukces szczecińskiej malarki [ZDJĘCIA] Szczecinianka Katarzyna Szeszycka została laureatką 24 Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego. » więcej 2012-10-09, godz. 14:24 Nagrodzony za Szczecin w poezji Profesor Edward Balcerzan otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2012-10-09, godz. 12:49 Piotr Gąsowski w Radiu Szczecin [WYWIAD] Znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny oraz artysta kabaretowy - Piotr Gąsowski - był gościem wtorkowej audycji Radio Cafe. » więcej 2012-10-09, godz. 11:44 Jubileuszowa edycja. "Polskie malarstwo ma się dobrze" Blisko pół tysiąca artystów przysłało swoje prace na tegoroczny Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego. Dzieła 96 z nich można od wtorku oglądać na jubileuszowej wystawie w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2012-10-08, godz. 00:09 Serce Carla Loewego wróciło na swoje miejsce [ZDJĘCIA] Mszą świętą i nabożeństwem ekumenicznym pożegnano w niedzielę Carla Loewego. Odnalezione w lutym w filarze szczecińskiej katedry serce ewangelickiego kompozytora wróciło na swoje miejsce. » więcej 2012-10-06, godz. 13:54 Opera także dla najmłodszych [ZDJĘCIA] Koncerty muzyki poważnej połączone z prezentacją instrumentów oraz przedstawienia dla dzieci. Szczecińska Opera na Zamku rozpoczęła nowy cykl dla najmłodszych, czyli "Mini-Puccini". Na początek Czajkowski symfonicznie. » więcej
554555556557558559560