Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2012-06-15, godz. 08:48 Artyści Opery w barwach narodowych [ZDJĘCIA] Muzycy postanowili zademonstrować swoją solidarność z polską drużyną piłkarską podczas sobotniego meczu Polska-Czechy. W trakcie jutrzejszego spektaklu "Madama Butterfly" twarze muzyków orkiestry i ich stroje przybiorą narodowe… » więcej 2012-06-13, godz. 11:11 Cio-Cio-San na deskach Opery [ZDJĘCIA] XIX-wieczna historia z czasów Giacomo Pucciniego "Madama Butterfly" w szczecińskiej realizacji Opery na Zamku została przeniesiona do współczesnej Japonii. » więcej 2012-06-12, godz. 17:17 Zamek otworzył Celę i Gabinet Historię słynnej pomorskiej szlachcianki Sydonii von Borck oraz dzieje Eilharda Lubinusa, twórcy słynnej XVII-wiecznej "Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego" można prześledzić na dwóch nowych wystawach w Zamku Książąt Pomorskich… » więcej 2012-06-09, godz. 16:08 "Oskar dla Emily", czyli aktorzy grają aktorów Życie miesza się z fikcją sceniczną i nie wiadomo, co jest jawą co snem. Dziś na deskach Teatru Polskiego premiera "Oskara dla Emily" Folkera Bohnet i Alexandra Alex'ego. » więcej 2012-06-09, godz. 12:53 Koncert galowy Festiwalu Saksofonowego. Co będzie? Dwie prapremiery polskie przygotowano na Koncert Galowy 8. Festiwalu Saksofonowego, który odbywa się w Szczecinie. W szczecińskiej Filharmonii po raz pierwszy usłyszeć będzie można utwory Alicji Gronau i Janusza Stalmierkiego. » więcej 2012-06-08, godz. 20:06 Nastrojowe serenady na Różance Na szczecińskiej Różance rozbrzmiewać będzie muzyka Mozarta i Karłowicza. Pod dyrekcją Jana Waraczewskiego zagra ją Orkiestra Kameralna Filharmoników Szczecińskich. A to w ramach koncertu "Nocne serenady w Różance". » więcej 2012-06-06, godz. 16:44 Po "Bambino" czas na... "Na krótko" "Na krótko" - to tytuł najnowszej książki szczecińskiej pisarki i krytyczki literackiej - Ingi Iwasiów. Dziś promocja. » więcej 2012-06-06, godz. 12:23 Stanisław Sojka w Radiu Szczecin "Soyka w hołdzie mistrzowi" to najnowsza płyta Stanisława Sojki z piosenkami z repertuaru Czesława Niemena. » więcej 2012-06-05, godz. 11:44 Największa wystawa młodych artystów Blisko 200 młodych artystów prezentuje swoje dokonania na największej wystawie w Szczecinie. » więcej 2012-06-02, godz. 14:18 Inspirujący festiwal w Szczecinie W Szczecinie trwają inSPIRACJE, czyli 8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej. Co godzinę inny artysta jest do dyspozycji widzów. » więcej
565566567568569570571