Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2012-01-05, godz. 18:51 Szczecińska premiera Belcanto w kinie Zamek Akcja filmu rozgrywa się w latach 60-tych w Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim. W rolach głównych: Magdalena Różdżka i Cezary Pazura. » więcej 2011-12-30, godz. 16:06 Policjant napisał książkę o skradzionych dziełach sztuki Fotografie i opisy kilkuset zabytków i dzieł sztuki skradzionych po II wojnie światowej w województwie zachodniopomorskim zawiera książka napisana przez policjanta wydziału kryminalnego KWP Marka Łuczaka. » więcej 2011-12-28, godz. 14:49 Koncert muzyki żydowskiej w Szczecinie Koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu artystów z Berlina zakończy dziś w szczecińskiej siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów tegoroczne świętowanie Chanuki. » więcej 2011-12-28, godz. 13:01 Goleniów: Teatr Brama w nowej siedzibie Swoją nową siedzibę oficjalnie otworzy dzisiaj goleniowski Teatr Brama. Urządzono ją po trwającym blisko pół roku remoncie na zapleczu stojącego w centrum miasta amfiteatru. » więcej 2011-12-22, godz. 12:03 Kontrowersje wokół wystawy przed wernisażem Wystawa na Zamku Książąt Pomorskich - "My i oni - zawiła historia odmienności" - ekspozycji jeszcze nie otwarto, a już budzi kontrowersje. » więcej 2011-12-22, godz. 07:04 Najlepsi aktorzy na deskach szczecińskich teatrów Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie podpisuje porozumienie o współpracy ze Związkiem Artystów Scen Polskich i liczy na wspaniałe spektakle w Szczecinie. » więcej 2011-12-19, godz. 16:07 Szczeciński teatr na Dalekim Wschodzie Widownia w Japonii i Chinach z entuzjazmem przyjęła spektakl "Lailonia" w wykonaniu aktorów Teatru Kana. » więcej 2011-12-19, godz. 12:14 Seniorzy aktywni przez kulturę "Seniorzy i kultura" to hasło spotkania, które organizuje dziś Szczeciński Inkubator Kultury. » więcej 2011-12-17, godz. 14:38 "W małym dworku" w reżyserii Anny Augustynowicz Pokaz "W małym dworku" Witkacego w reżyserii Anny Augustynowicz - to wydarzenie dnia szczecińskich obchodów jubileuszu reżyserki. » więcej 2011-12-17, godz. 07:18 Makiety muzeum w muzeum Konkursowe koncepcje planowanego Muzeum Morskiego do zobaczenia na ostatniej w tym roku wystawie czasowej w szczecińskiej Zajezdni Sztuki. » więcej
597598599600601602603