Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2011-07-05, godz. 13:44 Warsztaty z klaunami na deptaku Bogusława Malowanie twarzy, zajęcia z żonglowania i akrobacje - dziś kolejne wakacyjne warsztaty z klaunami dla dzieci. » więcej 2011-07-05, godz. 12:32 Książka na wakacje Pod takim hasłem w Książnicy Pomorskiej trwa Kiermasz Książki dla dzieci i młodzieży. » więcej 2011-07-04, godz. 17:24 Współpraca Akademii z Muzeum Wspólne wystawy i koncerty, ale też projekty edukacyjno-artystyczne, miedzy innymi kolejne Biennale Sztuki Krajów Nadbałtyckich, odbędą się dzięki podpisanej dziś współpracy Akademii Sztuki w Szczecinie i Muzeum Narodowego. » więcej 2011-06-30, godz. 16:00 Prywatny kolekcjoner z Niemiec darczyńcą dla Muzeum Muzeum Historii Miasta Szczecina wzbogaciło się o nowy obraz. Płótno podarował placówce prywatny kolekcjoner z niemieckiego Paderborn. » więcej 2011-06-30, godz. 14:10 Masz dobry humor - weź udział w kabarecie Poszukiwani są statyści chętni do udziału w wielkim festiwalu kabaretowym. Impreza odbędzie się w Szczecinie 2 lipca, a już dziś organizatorzy będą wybierać osoby, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach na scenie. » więcej 2011-06-26, godz. 16:16 Finał II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Artelier "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego zakończa dziś cykl koncertów, które od miesiąca odbywały się w Szczecinie w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Artelier. » więcej 2011-06-26, godz. 08:11 Hektor Lopez wygrał Turniej Tenorów Hektor Lopez z Meksyku został zwycięzcą 13 Wielkiego Turnieju Tenorów, który zakończył się minionej nocy w Szczecinie. » więcej 2011-06-25, godz. 19:09 Muzyka na wodzie Już po raz 9 odbędzie się za godzinę na Przystani Jachtowej AZS-u przy ulicy Przestrzennej 9 koncert z cyklu Muzyka na Wodzie. » więcej 2011-06-25, godz. 18:50 Tenorzy staną w szranki Trzynastu tenorów z całego świata wystąpi w 13 odsłonie Wielkiego Turnieju Tenorów organizowanego przez szczecińską Operę na Zamku. » więcej 2011-06-25, godz. 13:15 Goshka Banka wystąpiła na szczecińskiej Różance Urodziła się w Szczecinie, ale na co dzień mieszka między Paryżem, Jan Jose i Warszawą. Wzięła udział między innymi w uroczystym koncercie podczas akcesu Polski do Unii europejskiej i występowała w paryskim Centrum Pompidou. » więcej
604605606607608609610