Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2011-04-20, godz. 08:27 "Pasja Szczecińska" - po premierze Premiera Pasji Szczecińskiej: "Jesteś tym, którym będziesz jutro", na podstawie tekstów Romana Brandstaettera odbyła się wczoraj wieczorem w szczecińskiej katedrze. » więcej 2011-04-18, godz. 14:46 Najlepsi polscy absolwenci szkół baletowych rywalizują w Szczecinie "Złote Pointy" - konkurs absolwentów szkół baletowych - rozpoczyna się dziś w Szczecinie. » więcej 2011-04-17, godz. 18:24 Misterium w kościele p.w. św Krzyża "Misterium Wielkanocne Drogi Krzyżowej" Roberta Stankiewicza z muzyką Krzysztofa Baranowskiego odbędzie się dziś w kościele pod wezwaniem świętego Krzyża w Szczecinie. » więcej 2011-04-16, godz. 19:37 Teatr Rozmaitości wygrał Kontrapunkt Spektakl "Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny i wykonaniu Teatru Rozmaitości z Warszawy otrzymał GRAND PRIX czyli WIELKĄ NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI 46 Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2011. » więcej 2011-04-16, godz. 18:34 Weronika Miksza wygrała konkurs poetycki Gimnazjalistka ze Świdwina Weronika Miksza wygrała w II Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim o wers Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w Szczecinie. Zasiadających w jury publicystów, poetów, polonistów i dziennikarzy zachwycił jej wiersz… » więcej 2011-04-16, godz. 15:29 "Planeta Lem" zachwyciła szczecińską publiczność [WIDEO] Tegoroczny Kontrapunkt dostarcza szczecińskiej widowni sporych wrażeń. » więcej 2011-04-16, godz. 15:20 Zaśpiewają w hołdzie swojemu mistrzowi Requiem Profesorowi Markowi Jasińskiemu zabrzmi w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego przy ul Pawła VI w Szczecinie o godzinie 18. » więcej 2011-04-16, godz. 12:01 Sobota z kulturą studencką w Szczecinie Pokazy filmów, koncerty oraz przedstawienie z ogniem w tle - to niektóre z atrakcji, jakie przygotowali na dziś studenci Uniwersytetu Szczecińskiego. Zabawa jest organizowana z okazji Dni Kultury Akademickiej. » więcej 2011-04-15, godz. 21:57 Czy polska kultura była i jest atrakcyjna? [WIDEO] Na to pytanie odpowiadali uczestnicy dzisiejszej debaty zorganizowanej przez Zamek Książąt Pomorskich oraz TVP Szczecin. » więcej 2011-04-15, godz. 21:15 Prestiżowa nagroda literacka dla Ingi Iwasiów Szczecińska pisarka Inga Iwasiów została laureatką austriackiej nagrody Bank Austria Literaris w kategorii literatura środkowoeuropejska. » więcej
618619620621622623624