Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2011-05-28, godz. 00:01 9. Performance Intermedia 9 artystów z Niemiec, Szwajcarii, Portugalii i Polski bierze udział w maratonie sztuki performance i intermediów w szczecińskiej Willi Lentza. » więcej 2011-05-27, godz. 16:12 Aktor ze Szczecina w filmie o katastrofie smoleńskiej Aktor ze Szczecina zagrał w pierwszym fabularnym filmie odnoszącym się do wydarzeń z 10 kwietnia 2010 i katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. » więcej 2011-05-27, godz. 13:32 Drupi wystąpi dziś w Tetrze Letnim [WIDEO] Drupi a właściwie Giampiero Anelli bo tak naprawdę nazywa się włoski piosenkarz, odwiedził dziś Poslkie Radio Szczecin. » więcej 2011-05-27, godz. 12:11 Muzyka Żydów sefardyjskich w Radiu Szczecin Anna Jagielska-Riveiro, pieśniarka i gitarzystka grająca muzykę sefardyjskich Żydów wystąpiła dziś w studiu imienia Jana Szyrockiego w Polskim Radiu Szczecin. » więcej 2011-05-26, godz. 21:52 "Drogi równości..." Feministka, działaczka lewicy - tak o sobie mówiła Izabela Jaruga Nowacka, bohaterka wspomnieniowego spotkania w Polskim Radiu Szczecin. » więcej 2011-05-26, godz. 08:43 Koncert w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II W 5. rocznicę powstania Chóru Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego dziś w Bazylice Archikatedralnej niezwykłe wydarzenie muzyczne. » więcej 2011-05-25, godz. 15:07 Boogie Brain w tym roku nie na Łasztowni Drugi wśród najlepszych małych festiwali w Europie, czyli szczeciński Boogie Brain, odbędzie się już za dwa miesiące. Na scenie zagra ponad 30 artystów i dj-ów z Portugalii, Anglii, Nowej Zelandii i Francji. » więcej 2011-05-24, godz. 21:47 Bez bielizny, czyli moda Majów w Muzeum Narodowym w Szczecinie Wielobarwne indiańskie poncha, klejnoty z królewskich grobowców i gliniane figurki znalezione na wyspie Jaina u wybrzeża Meksyku z I wieku naszej ery - to wszystko, można zobaczyć na otwartej dzisiaj wystawie pod tytułem "Moda Majów"… » więcej 2011-05-24, godz. 15:40 Marszałek przyznał stypendia dla młodych i zdolnych Małgorzata Klara, Marcelina Rydelek i Szymon Orłowski dostali stypendia artystyczne ufundowane przez marszałka województwa. » więcej 2011-05-24, godz. 11:01 "PokaPoka" czyli co w szczecińskiej kulturze piszczy... Już niedługo Szczecin wzbogaci się o nowy informator kulturalny "PokaPoka", czyli wydawany w postaci kwadratowej koperty magazyn. Od czerwca będzie za darmo dostępny we wszystkich szczecińskich muzeach, teatrach i kinach. » więcej
620621622623624625626