Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2009-08-03, godz. 09:11 Pokazy dla dzieci podczas Ińskiego Lata Filmowego Jak zwykle pokazem dla dzieci rozpocznie się kolejny dzień 36. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2009-07-29, godz. 22:06 Szklana i metalowa biżuteria na wystawie Biżuterię metalową i szklaną z okresu wczesnego średniowiecza charakterystyczną dla ludności zamieszkującej tereny Słowiańszczyzny można oglądać w Szczecinie. » więcej 2009-07-23, godz. 01:57 Węgry oczami Krzysztofa Vargi Polacy myślą papryka i gulasz, Balaton i cygańska muzyka, ale trudno sobie wyobrazić by na tym kończyła się historia narodu - mówi Krzysztof Varga, dziennikarz Gazety Wyborczej i gość IV Festiwalu "Miedzy Słowami" w Kołobrzegu. » więcej 2009-07-22, godz. 11:29 Spotkanie z Vargą w Kołobrzegu Ostry zapach czerwonej papryki i mdły smak pieczonych kasztanów - o tym opowiadać dziś będzie Krzysztof Varga, gość Festiwalu "Między słowami" w Kołobrzegu. » więcej 2009-07-21, godz. 21:53 Festiwalowe spotkania w Kołobrzegu Urodziłam się w Warszawie, a nie w Polsce - mówi o sobie Sylwia Chutnik, gość Festiwalu "Między słowami" w Kołobrzegu. » więcej 2009-07-21, godz. 09:31 Wyznania Manueli Gretkowskiej Pierwszym człowiekiem na ziemi była kobieta i to poetka - takim wyznaniem pisarki Manueli Gretkowskiej rozpoczęło się kolejne spotkanie literackie w ramach IV Festiwalu "Między Słowami" w Kołobrzegu. » więcej 2009-07-21, godz. 09:09 Spotkanie z pisarką Sylwią Chutnik w Kołobrzegu Co o jest Fundacja MaMa? Czy zmienia się życie po otrzymaniu Paszportu Polityki? I czy trudno być "radykalną gospodynią domową"? Takie pytania dziś będzie można zadać pisarce Sylwii Chutnik w trakcie spotkania w Regionalnym Centrum… » więcej 2009-07-20, godz. 08:23 Festiwal "Między Słowami" w Kołobrzegu Z góralskim przytupem i z podhalańskimi przyśpiewkami rozpoczął się IV Festiwal "Między Słowami" w Kołobrzegu. » więcej 2009-07-20, godz. 08:22 Karuzela Cooltury zatrzymała się w Świnoujściu Karuzela Cooltury została zakończona po stronie polskiej. Przez trzy dni publiczność Karuzeli mogła wybierać spośród ponad 120 punktów programu, w tym koncertów, warsztatów, debat, spektakli teatralnych, zabaw i wielu innych at… » więcej 2009-07-19, godz. 15:34 Finał Karuzeli Cooltury Zostały już tylko godziny do finałowego koncertu Karuzeli Cooltury w Świnoujściu. Podczas trzech dni nadmorskie miasto opanowali artyści, politycy i działacze społeczni dużego i małego formatu. » więcej
654655656657658659660