Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2008-09-15, godz. 16:14 Sztuka nagrodzony na Festiwalu Malarstwa Współczesnego Artysta z Częstochowy Jacek Sztuka zdobył Grand Prix odbywającego się w Szczecinie 22. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego. » więcej 2008-09-15, godz. 11:55 Nowi aktorzy w Teatrze Współczesnym Dyrektorzy stołecznych teatrów zainteresowali się szczecińskimi artystami, którzy zagrali w odnoszącym sukcesy w kraju "Weselu" w reżyserii Anny Augustynowicz. W nowym sezonie w Teatrze Współczesnym zabraknie kilku aktorów. » więcej 2008-09-15, godz. 10:27 Festiwal malarstwa w Szczecinie 98 artystów z całego kraju będzie rywalizowało o główną nagrodę rozpoczynającego się dziś w Szczecinie XXII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego. » więcej 2008-09-13, godz. 13:22 Targi Kultury w Klubie XIII Muz W Szczecinie rozpoczęły się I Targi Kultury. Na jej miłośników czekają między innymi debaty, kabarety, premiery filmów, koncert jazzowy i wystawa Józefa Robakowskiego. » więcej 2008-09-13, godz. 13:00 We Współczesnym pierwsza premiera po wakacjach Polską premierą sztuki Gerta Jonke'go "Zatopiona katedra" Teatr Współczesny w Szczecinie rozpocznie nowy sezon artystyczny. » więcej 2008-09-12, godz. 11:12 Zderzenia Sztuk i Kultur w Gryfinie Spektakle w plenerze, koncerty, projekcje filmowe, a także wystawy komiksów i fotografii to tylko niektóre z punktów programu II Edycji Zderzenia Sztuk i Kultur - Sztukowanie. » więcej 2008-09-03, godz. 11:03 Książka z goleniowskimi legendami 21 legend i podań związanych z Goleniowem zebranych zostało w książce, która trafiła właśnie do sprzedaży. » więcej 2008-09-02, godz. 14:15 Nowe komnaty w Zamku Książąt Pomorskich Nowe komnaty książęce doby renesansu i wczesnego baroku powstaną w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2008-08-29, godz. 10:26 Obrazy niderlandzkich malarzy w Muzeum Narodowym Zimowe i letnie krajobrazy, przestrzenie publicznych placów i ulic, wiatraki na wsi, rzeczne i morskie porty, ale też wnętrza kościołów i domostw. To wszystko zobaczyć na wystawie pod tytułem "Historie rozmaicie opowiedziane" w Muzeum… » więcej 2008-08-24, godz. 14:07 Turnau na zakończenie sezonu artystycznego Letni sezon artystyczny Teatru Polskiego w Szczecinie zakończy się recitalem Grzegorza Turnaua. Wieczorne spotkanie z Turnauem będzie ostatnią częścią muzycznego tryptyku przygotowanego na zakończenie lata. » więcej
680681682683684685686