Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe; montaż Konrad Wojtyła]
fot. [materiały prasowe; montaż Konrad Wojtyła]
Michel Houellebecq dał się poznać światu jako poeta w 1988 roku, gdy w 14. numerze "La Nouvelle Revue de Paris" opublikował 5 wierszy pod wspólnym tytułem Quelque chose en moi. Pełnoprawny zbiór La Poursuite du bonheur ukazał się tuż po wydaniu eseju o twórczości Howarda Phillipsa Lovecrafta (1991) i wciąż przed Poszerzaniem pola walki (1994) i Cząstkami elementarnymi (1998), które przyniosły mu światowy rozgłos. Wbrew tym, którzy zwykli sądzić, że domeną francuskiego pisarza jest proza, Houellebecq sukcesywnie notował kolejne wiersze, które gromadzono w tomach: La Peau, La Ville i Le Sens du combat.

Poetycka twórczość Houellebecq'a przez lata pozostawała w Polsce nieznana, a incydentalnie próby translatorskie przechodziły bez echa. Nakładem Wydawnictwa W.A.B ukazał się właśnie długo oczekiwany wybór wierszy. Autorami przekładów są znakomici tłumacze: Maciej Froński i Szymon Żuchowski.

Houellebecq zapatrzony w Baudelaire'a i klasyków francuskiej poezji (co widać w misternej konstrukcji wierszy) zdaje się jednak wciąż powielać gest Louisa-Ferdinanda Céline'a z Podróży do kresu nocy. Obaj - co zauważał Denis Demonpion - lamentują nad światem, który "oszalał w swym opętańczym biegu, nad światem galopującej urbanizacji, niewolniczej produkcji, nad światem, który przestał dbać o zadowolenie i wygodę" stając się kolejnym rajem utraconym.

Tym, co nadaje sens i cokolwiek ocala, jest miłość, choć i ona - pożądana i podejrzana zarazem - nie gwarantuje spodziewanej konsolacji. Podmiot tych wierszy jawi się jako pogodzony ze swoim niepogodzeniem i zarazem wciąż niezaspokojony w swym niepokoju.

Posłuchaj rozmowy Konrada Wojtyły z Maciejem Frońskim i Szymonem Żuchowskim.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2021-07-18, godz. 14:07 Ałbena Grabowska z nowa ksiąską "Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna" [ROZMOWA] "Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna" to kolejna książka Ałbeny Grabowskiej o historii medycyny. Jest to, oparta na faktach, opowieść o pierwszej polskiej… » więcej 2021-07-12, godz. 10:41 Rafał Podraza - "Tango Notturno" [ROZMOWA] W jakich okolicznościach Jan Kiepura poznał swoją żonę Martę Eggerth, dlaczego piosenka "Ten wąsik" wywołała międzynarodowy skandal polityczny i jak… » więcej 2021-07-04, godz. 14:20 Powieść "Red & Green" 18-letniej Weroniki Kowalskiej | Nowość na rynku księgarskim [POSŁUCHAJ] Uwielbia czytać książki, grać na fortepianie, akordeonie i harmonijce ustnej. Lubi też malować i projektować grafikę. Jej największą pasją jest jednak… » więcej 2021-06-20, godz. 14:32 Piotr Oleksy - "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag" [ROZMOWA] Jak bardzo miejsce w którym żyjemy tworzy naszą tożsamość? Odpowiedzi m.in. na to pytanie szuka Piotr Oleksy - autor książki "Wyspy odzyskane. Wolin i… » więcej 2021-06-06, godz. 14:44 Marek Teler - "Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci" [ROZMOWA] Ina Benita - aktorka, scenarzystka i autorka tekstów piosenek - przez Niemców oskarżana o współpracę z polskim podziemiem i więziona na Pawiaku, przez Polaków… » więcej 2021-05-30, godz. 21:57 Alfred Szklarski, Maciej Dudziak - "Tomek na Alasce" [POSŁUCHAJ] Czy słucha nas ktoś, kto w dzieciństwie poznawał świat z Tomkiem Wilmowskim? Jeśli tak, to mamy dobrą wiadomość. Po ponad 60 latach od premiery pierwszej… » więcej 2021-05-20, godz. 22:16 "Sama siebie nie pamiętam" - debiut Beaty Zuzanny Borawskiej [ROZMOWA] W szczecińskim Wydawnictwie Granda ukazała się pierwsza książka Beaty Zuzanny Borawskiej - "Sama siebie nie pamiętam". Opowiadania, które często przybierają… » więcej 2021-05-17, godz. 13:05 Agnieszka Gładzik - "Znak Gryfa" [ROZMOWA] Szczecin, a właściwie Stettin, tuż przed wybuchem I wojny światowej. Miasto staje się jednym z najnowocześniejszych w ówczesnych Niemczech. Zamożni przemysłowcy… » więcej 2021-05-16, godz. 15:29 Sławomir Sikora - "Ławka" [ROZMOWA] Wszystko zaczyna się na ławce z widokiem na szczecińską Łasztownię. Przyjaźń, dzięki której jeden z bohaterów przestaje wegetować, a zaczyna żyć… » więcej 2021-05-09, godz. 15:57 Piotr Michałowski - "Dzień jest wierszem, świat kolorem" [ROZMOWA] Wkrótce nakładem Wydawnictwa Forma ukaże się kolejny tom poetycki Piotra Michałowskiego - poety, eseisty, literaturoznawcy, krytyka literackiego i teatralnego… » więcej
1112131415