Pierwsza część opowieści ukazała się niedawno na rynku wydawniczym. Akcja kryminału toczy się przede wszystkim w Szczecinie. Komisarz Iwona Banach jest szefem zespołu realizującego zatrzymania osób. Podczas jednej z takich realizacji ginie jej kolega z zespołu, a ona sama zabija napastnika. Obarczona odpowiedzialnością za nieudaną akcję zostaje dyscyplinarnie zwolniona z policji, w tym samym czasie opuszcza ją wieloletni partner.
„Wybrana” to pierwszy tom opowieści o Iwonie Banach, drugi i ostatni, ukaże się w połowie maja.
Marek Stelar to jeden z najchętniej czytanych szczecińskich autorów literatury popularnej. Na swoim koncie ma kilka cykli powieściowych. Akcja jego kryminałów toczy się najczęściej w Szczecinie, ale też w innych miejscach np. W Nowym Warpnie.
Za swoje książki otrzymał wiele nagród, wyróżnień i nominacji, m.in. W 2022 roku nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść "Sekta"