Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Anna Rusowicz. Fot. [Materiały prasowe]
Anna Rusowicz. Fot. [Materiały prasowe]
Urodziła się 28 marca 1983 roku jako Anna Sandra Kędziora w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jest córką Ady Rusowicz i Wojciecha Kordy (wł. Wojciecha Kędziory) – popularnych w latach 60. i 70. XX wieku artystów big-beatowych. Gdy miała siedem lat, jej matka Ada zginęła w wypadku samochodowym. Wtedy jej ojciec zamieszkał z 13-letnim synem Bartłomiejem, a Anię wychowywała siostra Ady, Krystyna z mężem Adolfem. W dorosłym życiu Ania przyjęła nazwisko matki, rezygnując z nazwiska Kędziora po ojcu. Jest absolwentką kierunku Psychologia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Od kilkunastu lat jest znaną wokalistką, wykonującą muzykę tworzoną m.in. w stylu lat świetności matki i ojca. Została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym czterokrotnie Fryderykami.

Dziś Ania Rusowicz kończy 40 lat. Z tej okazji w łódzkim Tonn Studio nagrała piosenkę pod tytułem „Tobie”, której premierę wyznaczyła na tak ważny dla siebie dzień – urodziny. Sama napisała tekst i muzykę w przekonaniu, że jej dziewczęce walory nabrały cech dojrzałej kobiety. Stąd utwór ten postanowiła sygnować imieniem Anna. W nagraniu Artystce towarzyszyli: gitarzysta Krzysztof Zagajewski, Marcin Jadach na basie i Tomasz Waldowski na perkusji, w sekcji dętej trębacz Rafał Gańko i saksofonista Sebastian Stanny oraz Marcin Cichocki na organach Hammonda. Zespół nagrywał w sposób obecnie rzadko stosowany, to znaczy na taśmę magnetofonową i tak zwaną „setką”, czyli rejestrując utwór od początku do końca, bez dogrywania jakichkolwiek fragmentów. Kompozycja zapowiada jej kolejny, piąty solowy album wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Materiał zawarty na krążku jest rodzajem klamry zamykającej dotychczasowy etap prywatnego i zawodowego życia Anny.

Jej codzienność, nieco bardziej zagmatwaną, niż wielu jej słuchaczy, zdążyły wielokrotnie opisać prasa, radio, telewizja i portale internetowe. Wewnętrzny proces przemiany, któremu świadomie podlega Rusowicz, nie będzie bynajmniej manifestował obcięciem, czy przefarbowaniem włosów, albo nagraniem płyty w stylu hip-hop.

Niechaj Tobie się wiedzie jak najpiękniej, Droga Anno.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Anną Rusowicz
 

Zobacz także

2024-04-07, godz. 17:00 Michał Marczewski projektuje modę od 20 lat. [ROZMOWA] W pracowniach Atelier Marczewski cały weekend bez wytchnienia powstają kreacje pokazowe. Już w najbliższą sobotę 13.04.2024 odbędzie się pokaz jego najnowszej… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 "W plakacie odejmować znaczy dodawać“ – Lex Drewiński. Wystawa w Willi Lentza. [ROZMOWA] Wystawa prezentowana w Willi Lentza ma charakter retrospektywny, najstarsze są sprzed ponad 30 lat, najmłodsze pochodzą z ubiegłego roku. Wszystkie są tak… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 Mischa Maisky. Arcymistrzowski koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [EKSKLUZYWNY WYWIAD z ARTYSTĄ… Gram na włoskiej wiolonczeli francuskimi i niemieckimi smyczkami na austriackich i niemieckich strunach. Sześcioro moich dzieci urodziło się w czterech różnych… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 proMODERN zwieńczył Rezydenturę w Filharmonii w Szczecinie Sonetami Shakespeare’a [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Miałem ogromną przyjemność pracować z proMODERN. Są porywającą, wszechstronną i prawdziwie profesjonalną grupą wykształconych śpiewaków-solistów… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą Jackowi Nieżychowskiemu. [REL… Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą ważnej dla Szczecina osobowości - Jackowi Nieżychowskiemu. Nieżychowski… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Młodzieżowy Festiwal Sztuk Niewidzialnych. [RELACJA] 8 zespołów ze szczecińskich szkół średnich wystawiło w środę swoją twórczość w Teatrze Współczesnym. Choć są jeszcze nastolatkami to wielu z nich… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Baca w filmie "Wizjoner". [RELACJA Z PREMIERY] Wojciech Hawryszuk to człowiek, który inicjował piękne rzeczy. Tworzył Akademickie Radio Pomorze, Radio AS, Radio ABC, przyczynił się do reaktywacji festiwalu… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „ŚLADY". [ROZMOWA] Za niespełna tydzień rozpocznie się w Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „ŚLADY". Dietrich Bonhoeffer uważany jest za jednego z najwybitniejszych teologów… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Jakub Sokołowski Sztukmistrz z Lublina. [ROZMOWA] Jakub Sokołowski gra tytułowa rolę w najnowszej produkcji Teatru Polskiego "Sztukmistrz z Miasta Lublin" według prozy Isaaka Singera i w reżyserii Jana Szurmieja… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 57 KONTRAPUNKT już za trzy tygodnie! [ROZMOWA] Za niespełna miesiąc w Szczecinie rozpocznie się 57 Kontrapunkt czyli Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Zaplanowano bogaty festiwal na na 1,5 miesiąca. Łącznie… » więcej
12345