Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Małgorzata Narożna podczas gali Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin. Fot. ze zbiorów M. Narożnej
Małgorzata Narożna podczas gali Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin. Fot. ze zbiorów M. Narożnej
Profesor Lex Drewiński, Jakub Skrzywanek oraz Małgorzata Narożna - to tegoroczni laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina. Jest ona wręczana od 1991 roku szczecińskim twórcom i animatorom kultury. Wyróżnienie przyznawane jest w trzech kategoriach: za istotne osiągnięcie artystyczne, za całokształt działalności artystycznej oraz innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury.

W tym roku za całokształt działalności artystycznej nagrodę odebrał Lex Drewiński, jeden z najwybitniejszych plakacistów na świecie, laureat ponad dwustu nagród w prestiżowych konkursach międzynarodowych, honorowy Ambasador Szczecina, wykładowca akademicki, wielki znawca historii, zabytków i architektury Szczecina.

Za istotne osiągnięcie artystyczne w 2022 roku nagrodę odebrał Jakub Skrzywanek, reżyser teatralny, autor tekstów, twórca instalacji performatywnych. Od stycznia 2022 roku dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. W 2022 r. największymi sukcesami Jakuba Skrzywanka były między innymi reżyseria spektaklu „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”, zaprezentowanego na wielu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, zdobycie Paszportu Polityki w kategorii Teatr oraz Laur Konrada nagroda główna prestiżowego 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.

Za innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury w 2022 roku nagrodę odebrała Małgorzata Narożna z klubo-księgarni Fika.
W 2022 roku Małgorzata Narożna zorganizowała pierwszą edycję Fikuśnego Festiwalu Literatury w Szczecinie, wyjątkowego i niespotykanego dotąd w naszym mieście festiwalu literatury dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas którego uczestnicy spotkali się z zaproszonymi z całej Polski pisarzami i ilustratorami, brali udział w warsztatach i spacerach po mieście.

Tradycyjnie już, razem z Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecina, przyznany został również tytuł Mecenasa Kultury. Otrzymać go mogły osoby lub firmy, bez których często realizacja przedsięwzięć o charakterze artystycznym byłaby właściwie niemożliwa. To sponsorzy, biznesmeni albo po prostu osoby prywatne, które wspomagają finansowo szczecińskich twórców. Zgodnie z rekomendacją Prezydenckiej Rady Kultury, tytuł Mecenasa Kultury za 2022 rok został przyznany firmie Tomaszewicz Development Sp. z o.o.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2023-10-02, godz. 00:21 Upamiętnienie Adiny Blady-Szwajger (Ireny Świdowskiej) - podsumowanie projektu w Książnicy Pomorskiej [RELACJA] Adina Blady-Szwajger (znana również jako Irena Świdowska) była lekarką -pediatrą w Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów w getcie warszawskim. Jej… » więcej 2023-09-28, godz. 12:38 Pierwsze miejsce w Bułgarii i Grand Prix we Włoszech dla Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCI… Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie zajął I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Prof. Georgi Dimitrova w Warnie w Bułgarii. Podczas zmagań… » więcej 2023-09-25, godz. 23:10 Młynarski plays Młynarski & Gaba Kulka w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Wojciech Młynarski kochał wielobarwność w muzyce, sztuce i w życiu. Taki też był sobotni i niedzielny koncert pt. „Młynarski plays Młynarski & Gaba… » więcej 2023-09-24, godz. 21:35 1000 żonkili dla Adiny Blady-Szwajger [ROZMOWA, GALERIA ZDJĘĆ] W czwartek (21 września) w Parku im. Adiny Blady-Szwajger na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki żonkili. Dzieci i młodzież z 6 Gromady Zuchowej… » więcej 2023-09-24, godz. 23:31 Zakończył się 6. Festiwal Filmowy Senior Movie [POSŁUCHAJ] Już po raz 6. w Szczecinie odbył się Festiwal Filmowy Senior Movie. Adresowany jest do młodych twórców filmowych powyżej sześćdziesiątki oraz do twórców… » więcej 2023-09-24, godz. 23:51 Rusza Festiwal Mniejszości pod polską flagą [ROZMOWA] To ma być cudowne, kolorowe święto! Co ja mówię – to już jest, bo festiwal Mniejszości pod polską flagą właśnie dziś się rozpoczął. Szczecin -… » więcej 2023-09-25, godz. 22:57 Jak nastroić świat? | 6. MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2023 [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Tworząc w 2018 roku MUSIC.DESIGN.FORM Festival, zamysłem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie było zapraszanie artystów, którzy zechcieliby… » więcej 2023-09-24, godz. 21:27 Książnica Stargardzka znów otwarta po remoncie [ROZMOWA] "Dom książki" – historyczny neon, z jednej z najstarszych stargardzkich księgarń, umieszczono w odnowionej Książnicy. Obiekt otwarto w piątek po kilkuletnim… » więcej 2023-09-17, godz. 23:00 Pracownia historyczna Jarosława Eysmonta Piastów 75 to znane miejsce dla wielu Szczecinian. Jedni przychodzą tam do Jarosława Eysmonta na lekcje rysunku, inni po sztukę, kolejni po poradę artystyczną… » więcej 2023-09-17, godz. 23:46 Premiera Środowiska Inicjatyw Artystycznych Hybadu w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie "Kobieta, która zajęła się ogniem" to muzyczny spektakl komediowy, stworzony na bazie prawdziwych kobiecych historii – kontynuacja mającej gorące grono… » więcej
12345