Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Krzysztof Wierciński – pianista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod batutą José Marii Florêncio. Fot. Radosław Kaźmierczak [Materiały prasowe Konkursu]
Krzysztof Wierciński – pianista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod batutą José Marii Florêncio. Fot. Radosław Kaźmierczak [Materiały prasowe Konkursu]
20-letni Krzysztof Wierciński może się poszczycić wieloma nagrodami na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Ostatni Jego sukces odbił się szerokim echem daleko poza granicami naszego kraju, bowiem Krzysztof słusznie został okrzyknięty najlepszym Polakiem na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jury pod przewodnictwem znanego na świecie amerykańskiego pianisty Kevina Kennera przyznało młodemu artyście II nagrodę w kategorii Fortepian. Tym bardziej jest to cenne trofeum, wszak do tego prestiżowego, bardzo trudnego konkursu stanowiącego ważną, międzynarodową i międzykulturową przestrzeń spotkania wybitnych muzyków, zgłosiło się prawie 600 artystów z różnych zakątków globu.

Krzysztof Wierciński naukę gry na fortepianie rozpoczął w 6. roku życia. Ukończył z wyróżnieniem słynną Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Zenona Brzewskiego w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just, u której studiuje obecnie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Pianista kształcił się również u wybitnych pedagogów, takich jak m.in. profesorowie: Vanessa Latarche, Katarzyna Popowa-Zydroń, Elżbieta Stefańska, Nikolai Demidenko, Aleksander Gavryluk, Andrzej Jasiński, Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Aleksiej Orłowiecki, Wojciech Świtała, Dang Thai-Son i Paweł Zawadzki.

Koncertował w wielu miastach Polski i Europy, między innymi w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii w Tallinie w Estonii oraz w Filharmonii im. Oskara Kolberga w Kielcach, a także w Ambasadzie RP w Wiedniu. Wielokrotnie grał w Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Z recitalami Chopinowskimi wystąpił w 2022 roku w Dubaju w rewolucyjnej edycji Expo 2020 – największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniu o globalnym zasięgu, reprezentując Polskę w dziedzinie kultury.

Po ogłoszeniu wyników Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego i powrocie do rodzinnej Warszawy, Krzysztof Wierciński nie krył ogromnej satysfakcji nie tylko z tak fantastycznej nagrody, ale również z możliwości występu podczas Koncertu Laureatów z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod dyrekcją José Marii Florêncio. Dał temu wyraz podczas wywiadu, którego z radością udzielił Polskiemu Radiu.

Polecam gorąco spotkanie z Krzysztofem Wiercińskim, które zamyka fragment finału 4. Symfonii Koncertującej op. 60 patrona Konkursu, w brawurowym wykonaniu młodego pianisty ze wspomnianą Orkiestrą NOSPR.
Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Wiercińskim – najlepszym Polakiem w kategorii Fortepian na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
 

Zobacz także

2023-12-13, godz. 20:56 Co nowego w Fundacji Akademia Muzyki Dawnej? [ROZMOWA] Fundacja Akademia Muzyki Dawnej w najbliższy czwartek (14 grudnia) zaprasza do Kulic, do Ośrodka Uniwersytetu Szczecińskiego na Koncert Adwentowy. To już… » więcej 2023-12-12, godz. 00:34 „Pacyfikacja Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego w Szczecinie 13 grudnia 1981 r.” w Centrum Dialogu Przełomy… Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie zaprasza w środę, 13 grudnia o godz. 17.00 na pokaz filmu dokumentalnego pt. „Pacyfikacja Stoczni… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 Jak to z drewnem było. Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie Wystawa „Jak to z drewnem było” po raz pierwszy tak licznie przedstawia dawne narzędzia służące rzemieślnikom: cieślom, stolarzom, bednarzom, do obróbki… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 Kultura dawnego Szczecina - ogólnopolska konferencja naukowa. Życie teatralne i muzyczne dawnego Szczecina - ogólnopolska konferencja naukowa odbyła się w minionym tygodniu w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Przedmiotem… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 Marek Pospieszalski - Muzyk Roku! w Szczecinie. Marek Pospieszalski saksofonista, według plebiscytu Jazz Top magazynu Jazz Forum Muzykiem Roku! wystąpił w miniony piatek (1.12.2023) winylach.fm. Marek… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 "Gość INNOŚĆ" Petera Turriniego na jubileusz Małgorzaty Chryc - Filary i Zbigniewa Filarego. Małgorzata Chryc Filary i Zbigniew Filary - aktorzy Teatru Polskiego świętują swój jubileusz 40-lecia pracy artystycznej na scenie. Z czego 35 lat to praca… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 Moda naszych przodków. Moda wojenna - powrót do historii lat 40. XX wieku Zachodniopomorskie Towarzystwo Genealogiczne "Pomerania" zaprosiło w miniona sobotę (2.12.2023) na prelekcję Olgi Dąbkiewicz "Moda naszych przodków. Moda… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” w Niemczech z udziałem szczecińskich artystów [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Rozpoczyna się kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”, trwająca od czerwca 2023 roku. Tym razem w przygranicznych… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 I Ogólnopolski Konkurs Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie [RELACJA, ZD… Ocalić od zapomnienia twórczość prof. Marka Jasińskiego, również tę pastorałkową i kolędową. Taka idea przyświecała Katarzynie Ganczarskiej – dyrygentce… » więcej 2023-11-29, godz. 14:46 "e-eleWator" i "eleWator" - dwie przestrzenie słowa [ROZMOWA] ISSN: 2956-8684 - ten symbol to kolejny krok nowo-powstałego pisma "e-eleWator". Miesięcznik został zarejestrowany w międzynarodowym systemie informacji o… » więcej
2122232425