Rozpoczyna się kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”, trwająca od czerwca 2023 roku. Tym razem w przygranicznych miastach niemieckich, w których odrestaurowane zostały instrumenty Grünebergów z przełomu XIX i XX wieku.
Celem wydarzenia (którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, a Partnerami: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Stowarzyszenia: Autorów ZAiKS, a także Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie i Polskie Radio Szczecin SA), jest przybliżenie dorobku słynnych organmistrzów, przekazanie wiedzy o zabytkowych instrumentach budowanych przez nich, m.in. w pracowniach Szczecina i Zdrojów. Realizatorzy Festiwalu pragną też zainspirować mieszkańców, lokalne organizacje pozarządowe i samorządy terytorialne do objęcia profesjonalną opieką skarbów kultury.
Najbliższy koncert odbędzie się w niedzielę (10 grudnia br., o godzinie 15.00), w kościele w przygranicznej miejscowości Menkin-Brüssow, w ramach obchodów 75-rocznicy podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ustanowionej w 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Słuchacze oklaskiwać będą artystów ze Szczecina, m.in. Weronikę Włodarczyk (mezzosopran) – studentkę Akademii Sztuki w Szczecinie, zwyciężczynię wielu międzynarodowych konkursów w Amsterdamie, Brukseli i Londynie oraz Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika. Na zabytkowych organach opus 740 kościoła w Menkin-Brüssow, zbudowanych w fabryce B. Grüneberg Orgelbau-Anstalt w 1917 roku (poddanych restauracji w roku 2005 dokonanej przez Arnolda z Plau am See), zagra Damian Grabowski – student Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, zapalony improwizator gry na instrumencie.
Wstęp na koncert jest bezpłatny.