Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Aleksander Dębicz – pianista, kompozytor z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna. Fot. Dariusz Gorajski
Aleksander Dębicz – pianista, kompozytor z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna. Fot. Dariusz Gorajski
Koncerty Prezydenckie stały się już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza tradycją. W tym roku melomani usłyszeli z Prezydentem Szczecina muzykę z wielkich hollywoodzkich produkcji. Na program piątkowego i sobotniego koncertu, 5 i 6 stycznia złożyły się utwory Victora Younga do filmu „Samson i Dalila”, Tańce symfoniczne z musicalu „West Side Story” Leonarda Bernsteina oraz słynna „Błękitna Rapsodia” George'a Gerhwina.

Solistą noworocznych spotkań był Aleksander Dębicz – nie tylko mistrz klawiatury, ale także kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Trudno w Polsce znaleźć lepszego interpretatora znanej Rapsodii Gershwina. Jego talentem zachwycają się nie tylko najbardziej prestiżowe sale koncertowe na świecie, ale także doskonałe wytwórnie płytowe. Wśród nich choćby Warner Music Poland, a od tego roku znakomita Warner Classics & Erato skupiająca wielu wybitnych artystów. Przy okazji warto wspomnieć, że zarejestrował już albumy ze znanymi, m.in. kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim, wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim, by wymienić tylko kilku. Ciąg dalszy nastąpi...

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej koncertuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu, m.in. w Austrii, Francji, Niemczech, Rumunii, Turcji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i naturalnie w Polsce, prezentując zarówno własną twórczość, jak i muzykę klasyczną. W 2022 roku z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Michała Klauzy prawykonał dedykowaną mu Symfonię koncertującą Macieja Małeckiego.

Aleksander Dębicz zdobył wiele prestiżowych nagród; m.in. w 2013 roku zwyciężył w Transatlantyk Instant Composition Contest, jedynym na świecie konkursie symultanicznej improwizacji do filmu. W 2022 wygrał międzynarodowy konkurs Bridgerton Scoring Competition, organizowany przez firmę Spitfire Audio. Jego muzyka do fragmentu serialu Netflixa „Bridgertonowie” została uznana za najlepszą spośród zgłoszonych czterech tysięcy.

Do jednego z największych, jak dotąd, swoich autorskich przedsięwzięć zalicza najnowszy album „Sideways” (2022), na który skomponował utwory m.in. na kwintet dęty i orkiestrę smyczkową. Na albumie zawarł także oryginalne interpretacje klasycznych dzieł Johanna Sebastiana Bacha i George’a Gershwina.
W Szczecinie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii pod dyrekcją Rune Bergmanna brawurowo wykonał Rapsodię Gershwina, a na bis zagrał własną kompozycją Toccata 1 inspirowaną muzyką Jana Sebastiana Bacha oraz hip-hopem.

To wyjątkowy Artysta, który tak jak nietuzinkowo przedstawia siebie na scenie, tak również zajmująco mówi o swoim miejscu w muzyce. Polecam gorąco spotkanie z Aleksandrem Dębiczem.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Aleksandrem Dębiczem
 

Zobacz także

2024-01-15, godz. 14:28 Odszedł Jacek Bukowski [WSPOMNIENIE] "Z wielkim smutkiem informujemy, że 24 grudnia 2023, w Wigilię, odszedł pan Jacek Bukowski, przez ponad 20 lat związany z Filharmonią w Szczecinie, dla której… » więcej 2024-01-14, godz. 15:55 Cyprian Nocoń. „Solista” w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJ… Autor wielu indywidualnych wystaw w prestiżowych galeriach na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji i Chinach. W Galerii Poziom 4. Filharmonii… » więcej 2024-01-14, godz. 14:45 Studenci i pedagodzy Akademii Sztuki przedłużyli magię Świąt Bożego Narodzenia. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza… Najpiękniejsze polskie kolędy w opracowaniu Michała Grabowskiego zabrzmiały w piątek, 12 stycznia 2024 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Na… » więcej 2024-01-14, godz. 14:20 Szpak, Kuźniak i Wiśniewska zaśpiewali w przeddzień 20. rocznicy śmierci Czesława Niemena [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kariera Czesława Niemena rozpoczęła się w Szczecinie w roku 1962, kiedy to został laureatem „Złotej Dziesiątki” na I Festiwalu Młodych Talentów. W… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów.[ROZMOWA] Joanna – aktorka, reżyserka, poetka, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego i honorowa obywatelka miasta Szczecina. Jan – pianista, filozof, reżyser… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Gabrysia Matecka młoda klawesynistka najlepsza na festiwalu klawesynowym w Gdańsku. Gabrysia Matecka klawesynistka - uczennica w Urszuli Stawickiej w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie zdobyła w grudniu pierwsze miejsce na VIII Ogólnopolskim… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Sukienka Heleny Majdaniec w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Właśnie mija 22 rocznica śmierci Heleny Majdaniec, jednej z najsłynniejszych Szczecinianek. Polska wokalistka bigbitowa, nazywana „królową twista”… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Johannes Quistorp szczeciński przedsiębiorca i filantrop w filmie Heleny Kwiatkowskiej. [ROZMOWA] Opowieść o człowieku, który nadał kształt dzisiejszemu Szczecinowi, od kilku dni podbija internet. Film „Johannes Quistorp" to produkcja w którą zaangażowało… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa w Polskim. [ROZMOWA] Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa odbyła się wczoraj wieczorem na deskach sceny Szekspirowskiej Teatru Polskiego. To pierwsza… » więcej 2024-01-07, godz. 14:50 Weronika Włodarczyk ze Złotym Medalem Międzynardowego Konkursu w Bonn [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Weronika Włodarczyk swoją artystyczną drogę rozpoczynała od turniejów tańca towarzyskiego oraz uczestnictwa w koncertach i pokazach kołobrzeskiego Zespołu… » więcej
89101112