Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Kontrabasiści w oczach artysty malarza: Cyprian Nocoń. Obraz „Marsz”, 100x130 cm, olej na płótnie, 2019 rok. Fot. Materiały prasowe
Kontrabasiści w oczach artysty malarza: Cyprian Nocoń. Obraz „Marsz”, 100x130 cm, olej na płótnie, 2019 rok. Fot. Materiały prasowe
Katedra Instrumentów Smyczkowych Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki zorganizowała po raz pierwszy Szczecin MasterClass. Pomysłodawcą warsztatów skierowanych do młodych kontrabasistów był dr Karol Nasiłowski – solista i lider grupy kontrabasów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza oraz adiunkt, prowadzący w uczelni klasę tego instrumentu. Beneficjentami zajęć byli studenci Akademii Sztuki oraz uczniowie szkół muzycznych z województwa zachodniopomorskiego.

Klasę mistrzowską prowadził dr Marek Romanowski – kontrabasista słynnej NOSPR – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz pedagog Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Ukończył studia w Katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie Jana Kotuli otrzymując medal Primus Inter Pares – dla najlepszego absolwenta roku oraz na Uniwersytecie Sztuk w Bernie w Szwajcarii na kierunku Master of Arts Specialised in Music Performance – Soloist Diploma w klasie Ruslana Lutsyka, które ukończył z wyróżnieniem.

Występował z towarzyszeniem takich orkiestr, jak m.in. Münchenner Kammerorchester, Brandenburgisches Staatorchester Frankfurt, Orquestra Filharmonica de Navarra czy Sinfonieorchester Biel-Solothurn. Współpracował ponadto z Royal Concertgebouw Orchestra, Berner Symphonieorchester, Mannheimer Philharmoniker, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Sinfoniettą Cracovią, AUKSO Orkiestrą Kameralną miasta Tychy czy Orkiestrą Muzyki Nowej. Koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą.

Trzeba też podkreślić, że dr Karol Nasiłowski – inicjator Szczecin MasterClass jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i laureatem licznych międzynarodowych konkursów. Koncertuje w kraju i za granicą na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. BBC Proms (Londyn), Ultimo (Oslo), Fjord Cadenza (Norwegia) czy Festiwal Chopinowski (Nowy Jork). Współpracuje z orkiestrami, wśród których są m.in. Polska Orkiestra Radiowa, Concerto Avenna, Sinfonia Iuventus w Warszawie, Pruska Kameralna oraz Duńskie – Narodowa Kameralna i Narodowa Symfoniczna.

O walorach kursów mistrzowskich po zakończonej wczoraj, 13 kwietnia 2024 roku pierwszej edycji Szczecin MasterClass mówią kontrabasiści Karol Nasiłowski i Marek Romanowski.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z kontrabasistami Karolem Nasiłowskim i Markiem Romanowskim
 

Zobacz także

2024-05-19, godz. 17:00 Finał VOICE & VILLAS 2024 już za chwilę. Już 25 maja 2024 w Willi Lentza odbędą się finałowe przesłuchania Międzynarodowego Konkurs Wokalny VOICEandVILLAS 2024. Przypomnijmy do rywalizacji przystąpić… » więcej 2024-05-19, godz. 14:55 Barbara Stalmierska prawykonała Koncert harfowy na 40-lecie pracy artystycznej. Filharmonia w Szczecinie [WYWIAD, ZDJ… Studiowała w klasie harfy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Interesuje się… » więcej 2024-05-12, godz. 15:25 Ryszard Horowitz świętował 85. urodziny w Szczecinie | Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza [WYWIAD z ARTYSTĄ i… Często oglądając moje prace ludzie są przekonani, że powstały niedawno i przy użyciu oprogramowania komputerowego. Wiele z nich stworzonych zostało jednak… » więcej 2024-05-12, godz. 14:50 Maria Sydor przeniosła melomanów w baśniowy świat filmów | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA z DYRYGENTKĄ, ZDJĘ… To już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie tradycja, że co roku w maju melomani są zabierani do świata najlepszej muzyki filmowej. W ubiegłym… » więcej 2024-05-15, godz. 21:50 Po raz 9. "Szwajowa niedziela" w Szczecinie [POSŁUCHAJ] To już tradycja, by w majową niedzielę spotkać się w Starej Rzeźni na spotkaniu poświęconym pamięci szczecińskiej dziennikarki i pisarki Moniki Szwai… » więcej 2024-05-14, godz. 00:55 Kevin Kenner w Willi Lentza [POSŁUCHAJ] Znakomity pianista, sławny chopinista - Kevin Kenner wystąpił w czwartek (9 maja) w Willi Lentza w Szczecinie. Artysta wystąpił z kwartetem Vienna Morphing… » więcej 2024-05-14, godz. 01:01 Archiwum Zjednoczonej Europy i inne sprawy [ROZMOWA] Archiwum Państwowe zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Archiwum Zjednoczonej Europy”, która polega na zbieraniu pamiątek z wydarzeń sprzed 20 lat, materiałów… » więcej 2024-05-15, godz. 23:22 21. Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej [ROZMOWA] Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej w tym roku odbywa się po raz 21. i przebiega pod hasłem Musica Poetica. Festiwal rozpoczął się w piątek koncertem… » więcej 2024-05-05, godz. 17:00 Zorganizowana Grupa Teatromaniaków CZESŁAW ma 10 lat! W teatrze bywają często, nawet kilkanaście razy w miesiącu. Na te same przedstawienia potrafią iść kilka, a nawet kilkadziesiąt razy. W Szczecinie od 10… » więcej 2024-05-05, godz. 17:00 Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt przyznane Brytyjski spektakl "The Making of Pinocchio" Rosany Cade, Ivor MacAskill otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu… » więcej
34567