Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Marek Stelar Fot. Weronika Łuczywek
Marek Stelar Fot. Weronika Łuczywek
Marek Stelar Fot. Weronika Łuczywek
Marek Stelar Fot. Weronika Łuczywek
To już druga Nagroda Wielkiego Kalibru dla Marka Stelara. Tydzień temu w czasie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału szczeciński autor odebrał Nagrodę Czytelników. Spośród książek nominowanych do tegorocznej nagrody czytelnikom najbardziej przypadło do gustu "Milczenie" szczecińskiego autora. To ostatnia część serii, której akcja rozgrywa się w Nowym Warpnie.

Marek Stelar rok temu otrzymał główną Nagrodę Wielkiego Kalibru - wówczas jury nagrodziło kryminał "Krzywda". Seria nowowarpieńska to trzy kryminały. Wspomniane wcześniej „Krzywda” i „Milczenie” oraz wcześniejsza „Skrucha”.

Stelar był też wcześnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru za książkę "Sekta" z serii z nadkomisarzem Rędzią. W swoim dorobku ma również kilka innych, dobrze przyjętych serii kryminalnych z charakterystycznymi bohaterami, to Krugły i Michalczyk, Suder, Iwona Banach oraz wspomniany już Dominik Przeworski.

W tym roku główną Nagrodę Wielkiego Kalibru 2024 otrzymała Agnieszka Graca autorka książki „Czarny poniedziałek”. Nagrodę przyznało jury w składzie Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), Bernadetta Darska, Anna Gemra, Anna Marchewka i Piotr Kofta.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2024-10-07, godz. 00:28 "Bursztynowa" - Leszek Herman Londyn, Gryfice i Koserow - to przede wszystkim tam toczy się akcja najnowszej powieści Leszka Hermana "Bursztynowa". To kolejna książka autora, która rozgrywa… » więcej 2024-10-07, godz. 01:38 "Myśli srebrne i posrebrzane" - Magdalena Samozwaniec Przed nami zbiór aforyzmów Magdaleny Samozwaniec. Pochodząca z rodziny Kossaków pisarka, błyskawicznie podbiła serca polskich czytelników. Ceniono jej dowcip… » więcej 2024-09-30, godz. 12:20 "Władca" Jana Lacha W maju 1449 roku wrócił do Darłowa zdetronizowany władca największego wówczas mocarstwa - Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Wysp Owczych, Islandii i Grenlandii… » więcej 2024-09-23, godz. 15:06 „Trochę tutaj nakręcili, czyli szlakiem filmowego Szczecina i Pomorza Zachodniego” - Dariusz Staniewski Przemysł filmowy nas nie rozpieszczał. W serialach jak bohater jechał do Szczecina, to znaczyło, że aktor wcielający się w tę rolę wypada z obsady... Tej… » więcej 2024-09-15, godz. 17:00 Michał Gierke i jego "Geneza i rozwój miast Nowej Marchii do połowy XIV w." Średniowieczną franczyzą można nazwać lokacje miast na prawie magdeburskim. Władca miał ziemię, którą "sprzedawał" grupie ludzi , a ci według pewnego… » więcej 2024-08-18, godz. 20:00 Maria Pakulnis z "Moją nitką". Grała kobiety demoniczne i dziewice, intelektualistki i szefowe gangów, matki i córki, żony i kochanki. Jej twarz jest jedną z ikon kina moralnego niepokoju… » więcej 2024-08-12, godz. 23:24 "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023" - Krzysztof Lichtblau "Ta publikacja mogłaby nie powstać. Powodów jest kilka. Sporą część wiedzy w tego typu leksykonie jesteśmy w stanie znaleźć w Internecie. Nie ma tu podejścia… » więcej 2024-07-23, godz. 00:13 "Scherzofrenia" - Konrad Wojtyła "Scherzofrenia" - to najnowszy, 7. tom poetycki Konrada Wojtyły. Autor, który przez wiele lat był naszym redakcyjnym kolegą, zebrał w nim wiersze, które… » więcej 2024-06-30, godz. 20:00 "Koniec świata" w eleWatorze Przed nami... koniec świata. Taki bowiem jest temat 39. numeru kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator". Tekstom towarzyszą pełne tajemniczych symboli… » więcej 2024-06-24, godz. 00:33 "Poczet Książąt Pomorskich" Macieja Strączyńskiego, z ilustracjami Sylwii Gadowskiej "Poczet Książąt Pomorskich" - to pierwsza publikacja zawierająca biogramy i portrety wszystkich książąt z dynastii Gryfitów. Jej autorem jest znany szczeciński… » więcej
12345