Celem Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw – pomysłodawcy i organizatora trzeciej odsłony Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” jest ratowanie cennych zabytków regionu – organów budowanych na przełomie XIX i XX wieku w Szczecinie-Zdrojach i w Białogardzie przez słynny ród Grünebergów. Spośród ponad tysiąca, na naszym terenie pozostało ich ok. 80, a po stronie niemieckiej ok. 90 egzemplarzy.
Festiwalowe koncerty mogą się przyczynić do zaprzestania nagannych praktyk wyrzucania z kościołów arcydzieł sztuki organmistrzowskiej, których miejsce zajmują kasowane obecnie ze świątyń Europy Zachodniej, najczęściej złej jakości organy z drugiej połowy XX wieku. Ponadto zwrócić uwagę na narastający problem, który może być chociaż w części rozwiązany m.in. poprzez podjęcie prac renowacyjno-konserwatorskich zabytkowych „Grünebergów”, prowadzonych tylko w certyfikowanych warsztatach organmistrzowskich.
W białogardzkim kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zachowały się organy z 1912 roku, na których w niedzielę, 23 czerwca 2024 roku, zagrał prof. Bogdan Narloch. Artysta przedstawił bogaty program z trębaczem, prof. Romanem Gryniem na koncercie pt. „Czar instrumentów dętych” gorąco oklaskiwanym przez licznie zgromadzoną publiczność.
Przedsięwzięcie współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie, a partnerami są: Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.