Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (CHAPS) pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego z kompozytorem Markiem Nowakowskim (w środku 1-rzędu Chóru). Fot. Materiały prasowe organizatora Festiwalu
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (CHAPS) pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego z kompozytorem Markiem Nowakowskim (w środku 1-rzędu Chóru). Fot. Materiały prasowe organizatora Festiwalu
Rokrocznie we wrześniu w Stargardzie rozbrzmiewa muzyka klasyczna, którą można usłyszeć podczas Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”. 4. edycja wydarzenia odbywająca się na cześć wybitnego kompozytora i pedagoga urodzonego w Stargardzie, zaproponowała od piątku, 13 września 2024 roku, bezpłatne koncerty i możliwość głębszego poznania Jego twórczości, począwszy od wykonania m.in. utworu „Domini Est Terra” Profesora i występów Chórów: „Omnia” ze Słowacji, Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT (CHAPS) oraz „Belcanto” Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie pod dyrekcją Katarzyny Ganczarskiej, dodatkowo grającej na organach z perkusistą Tomaszem Andrzejewskim.

Dziś, 15 września 2024, finał trzydniowego Festiwalu. W stargardzkiej Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata melomani usłyszą m.in. Psalm I „Beatus Vir” patrona przedsięwzięcia, utwór „O Piękności Niestworzona” w obecności jego autora Marka Nowakowskiego i prawykonanie „Sinfonietty” skomponowanej przez prof. Szymona Wyrzykowskiego – pomysłodawcę i dyrektora artystycznego wydarzenia.

Festiwalowe „Postludium”, czyli konferencja naukowa poświęcona twórczości Marka Jasińskiego, odbędzie się 2 października 2024 w szczecińskiej Willi Lentza.

Marek Jasiński urodził się 10 września 1949 roku w Stargardzie Szczecińskim. Zmarł nagle 15 lutego 2010 w rumuńskiej Cluj-Napoca podczas zajęć prowadzonych w ramach Europejskiego Programu FABREC.

Prezentacja sylwetki znakomitego kompozytora na Festiwalu Jego imienia, którego utwory sławią na świecie Szczecin i Polskę splata się z obchodami 75. rocznicy urodzin przedwcześnie zmarłego Artysty.

Ceniony pedagog i twórca – absolwent Wydziału Teorii, Dyrygentury i Kompozycji Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu był profesorem swojej Alma Mater, a także Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zasiadał ponadto w jury międzynarodowych festiwali, konkursów kompozytorskich zarówno w kraju jak i za granicą. Jego dzieła prezentowano na prestiżowych festiwalach organizowanych m.in. w Argentynie, Australii, Danii, Francji, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Watykanie. Wiele z nich zarejestrowały renomowane wytwórnie fonograficzne oraz publikowały czołowe oficyny wydawnicze świata.

Otrzymał niezliczoną liczbę nagród. Na przykład za symfonię „In Principio” zamówioną i nagraną na płycie compactowej przez Polskie Radio Szczecin na 60-lecie Rozgłośni, był nominowany w kategorii „Najlepszy polski utwór muzyczny” do PRIX ITALIA (odpowiednika filmowego Oskara) – najstarszego i najbardziej prestiżowego konkursu radiowo-telewizyjno-internetowego na świecie. Uhonorowano Go również Zachodniopomorskim Noblem, a także nagrodami: Artystyczną Miasta Szczecin, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, św. Brata Alberta, Honorową Prezydenta Miasta Szczecin, Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Szymonem Wyrzykowskim i dr Katarzyną Ganczarską
 

Zobacz także

2024-10-07, godz. 01:57 Chopin w cenie [RELACJA] Konkurs Chopinowski odbędzie się w Warszawie za rok. A już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 1 października w samo południe rozpoczęła się sprzedaż… » więcej 2024-10-07, godz. 00:53 Jazz Generator w Szczecinie [ROZMOWA] W piątek (11 października) odbędzie się kolejna osłona „Jazz Generator”. Michał Starkiewicz, muzyk, Fundacja Generator Sztuki tak mówi o tym artystycznym… » więcej 2024-09-30, godz. 15:29 Kino Pionier 1907. Nowy Początek [ROZMOWA] "Kino Pionier 1907. Nowy Początek". Było jak u u Hitchcocka - "najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rosło". Lawinę zdarzeń zapoczątkowała decyzja… » więcej 2024-09-29, godz. 14:35 Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” organizuje koncert charytatywny „Przywróćmy nadzieję” [ROZMOWA, Z… Od wielu dni dochodzą do nas tragiczne informacje o fali powodzi, która opanowała południe i zachód kraju, powodując wiele szkód. Lokalne sztaby kryzysowe… » więcej 2024-09-30, godz. 12:13 "Nienawiść i brak tolerancji nie mają narodowości". Zmarł nauczyciel, regionalista, Zbigniew Czarnuch [POSŁUCHAJ] W Witnicy, gdzie po II wojnie światowej osiedliła się jego rodzina, a ojciec piastował funkcję burmistrza, osobiście skuwał ślady niemieckich pozostałości… » więcej 2024-09-30, godz. 14:28 40 lat z hakiem Piotra Bukartyka [ROZMOWA] "40 lat z hakiem". Jak duży jest ten hak? I jakie to były lata? Czym wypełnione? To pytania, które narzucają się, gdy myślimy o tutule koncertu z okazji… » więcej 2024-09-30, godz. 00:02 "i" Adriana Glenia i inne tomy [ROZMOWA] "Umiejscowiony w tytule nowego tomu Adriana Glenia spójnik „i” odsyła do znaczeń kojarzących się z łączliwością, wiązaniem i scalaniem odmiennych… » więcej 2024-09-30, godz. 12:29 "Pewnego razu w Szczecinie" w Morskim Centrum Nauki [POSŁUCHAJ] W niespełna trzy tygodnie od premiery wyczerpał się pierwszy nakład zbioru opowiadań szczecińskich autorów „Pewnego razu w Szczecinie. Wydarzyło się… » więcej 2024-09-23, godz. 01:19 "Wobec fenomenu zła". Już wkrótce Dni Bonhoefferowskie w Szczecinie [ROZMOWA] "Bonhoeffer wobec fenomenu zła". Pod takim hasłem odbędą się w sobotę i niedzielę (28 i 29 września) Dni Bonhoefferowskie w Szczecinie. Dietrich Bonhoeffer… » więcej 2024-09-23, godz. 16:00 BEKSIŃSKI.Live [ROZMOWA] Obrazy w oczach, muzyka w uszach. Obrazy w muzyce, muzyka w obrazach. W najbliższą sobotę odwiedzi Szczecin widowisko o nazwie BEKSIŃSKI.Live. Jest to multimedialny… » więcej
12345