Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Prof. Marcin Majewski (Uniwersytet Szczeciński) i dr Paweł Migdalski (Uniwersytet Szczeciński). Fot. Paweł Migdalski
Prof. Marcin Majewski (Uniwersytet Szczeciński) i dr Paweł Migdalski (Uniwersytet Szczeciński). Fot. Paweł Migdalski
W 2024 r. przypada 900. rocznica pierwszej z dwóch misji chrystianizacyjnych Pomorza, prowadzonych w latach 1124-1125 i 1128 przez św. Ottona z Bambergu. Jubileusz stał się okazją nie tylko do przypomnienia tego wyjątkowego wydarzenia – rozszerzenia wspólnoty chrześcijaństwa, a tym samym kręgu cywilizacyjnego, który stał się fundamentem dzisiejszej Europy.

Obchody tej ważnej rocznicy są okazją do podjęcia wzmożonych badań na ten temat oraz upowszechniania ich wyników w ramach szerokiej akcji edukacyjnej i medialnej. Naszym celem jest pogłębienie wiedzy w oparciu o interdyscyplinarne badania historyczne i archeologiczne, ale nie tylko, nad: misjami pomorskimi św. Ottona, rozwojem i umacnianiem wiary chrześcijańskiej na Pomorzu (diecezji pomorskiej – kamieńskiej) prowadzonych w szerokim kontekście studiów nad procesami chrystianizacyjnymi i ewangelizacyjnymi w średniowiecznej Europie oraz memorią o tym cywilizacyjnym przełomie, aż do czasów współczesnych.

Obchody Jubileuszu powinny stać się okazją do zintegrowania rozproszonych dotychczas działań realizowanych przez fachowców z różnych dyscyplin i ośrodków oraz okazją do podjęcia wspólnych zadań badawczych i edukacyjnych, a także nawiązania współpracy między instytucjami naukowymi, konserwatorskimi i kulturalnymi w Polsce i zagranicą. Wychodząc naprzeciw temu postulatowi chcielibyśmy zaprosić Państwa na interdyscyplinarną konferencję „Pomerania christiana. Stan oraz perspektywy badań nad powstaniem i rozwojem przestrzeni chrześcijańskiej na Pomorzu Zachodnim w średniowieczu”.

W studiu o stanie badań i konferencji rozmawiamy z Prof. Marcin Majewski (Uniwersytet Szczeciński) i dr Paweł Migdalski (Uniwersytet
Szczeciński)


Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z prof. Marcinem Majewskim (Uniwersytet Szczeciński) i doktorem Pawełem Migdalskim (Uniwersytet Szczeciński)
 

Zobacz także

2024-10-13, godz. 18:01 Nagrody dla literatów - Nobel Literacki dla Koreanki Han Kang i Nike dla Urszuli Kozioł Nagroda Nobla w dziedzinie literatury została przyznana południowokoreańskiej pisarce Han Kang. Wyróżniono ją za "intensywną poetycką prozę, która konfrontuje… » więcej 2024-10-13, godz. 14:50 Chór Uniwersytetu Szczecińskiego zdobył Złoto na Międzynarodowym Konkursie w Herceg Novi w Czarnogórze [ROZMOWA… Chór Akademicki Uniwersytetu Szczecińskiego kierowany od kilku lat przez dyrygentkę prof. Annę Tarnowską jest jedynym tego typu zespołem funkcjonującym… » więcej 2024-10-06, godz. 23:37 "Szczecin do mojego wiersza stworzył drzewo" - spotkanie z Anną Frajlich "Poezję Anny Frajlich można nazwać poezją przesunięcia, poezją wykorzenienia i marzenia o powrocie. Autorka zaczęła pisać wcześnie, jako kilkunastoletnia… » więcej 2024-10-07, godz. 01:07 Cienie zapomnianych kultur [ROZMOWA] "Między zamieszkiwaniem, a wędrowaniem" - to hasło tegorocznej 16. edycji "Cieni zapomnianych kultur". To wydarzenie organizuje w Kołbaczu Stowarzyszenie Spichlerz… » więcej 2024-10-07, godz. 01:57 Chopin w cenie [RELACJA] Konkurs Chopinowski odbędzie się w Warszawie za rok. A już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 1 października w samo południe rozpoczęła się sprzedaż… » więcej 2024-10-07, godz. 00:53 Jazz Generator w Szczecinie [ROZMOWA] W piątek (11 października) odbędzie się kolejna osłona „Jazz Generator”. Michał Starkiewicz, muzyk, Fundacja Generator Sztuki tak mówi o tym artystycznym… » więcej 2024-09-30, godz. 15:29 Kino Pionier 1907. Nowy Początek [ROZMOWA] "Kino Pionier 1907. Nowy Początek". Było jak u u Hitchcocka - "najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rosło". Lawinę zdarzeń zapoczątkowała decyzja… » więcej 2024-09-29, godz. 14:35 Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” organizuje koncert charytatywny „Przywróćmy nadzieję” [ROZMOWA, Z… Od wielu dni dochodzą do nas tragiczne informacje o fali powodzi, która opanowała południe i zachód kraju, powodując wiele szkód. Lokalne sztaby kryzysowe… » więcej 2024-09-30, godz. 12:13 "Nienawiść i brak tolerancji nie mają narodowości". Zmarł nauczyciel, regionalista, Zbigniew Czarnuch [POSŁUCHAJ] W Witnicy, gdzie po II wojnie światowej osiedliła się jego rodzina, a ojciec piastował funkcję burmistrza, osobiście skuwał ślady niemieckich pozostałości… » więcej 2024-09-30, godz. 14:28 40 lat z hakiem Piotra Bukartyka [ROZMOWA] "40 lat z hakiem". Jak duży jest ten hak? I jakie to były lata? Czym wypełnione? To pytania, które narzucają się, gdy myślimy o tutule koncertu z okazji… » więcej
12345