Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Zespół Млиночок z Ukrainy. Fot. Materiały prasowe organizatora
Zespół Млиночок z Ukrainy. Fot. Materiały prasowe organizatora
W studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin wystąpił nagradzany na prestiżowych festiwalach muzyki tradycyjnej zespół Млиночок z Ukrainy. Tworzą go etnomuzykolodzy działający przy Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim. Folkloryści (podobnie jak przed wiekami Oskar Kolberg), zajmują się tworzeniem dokumentacji złożonej z odnalezionych archiwaliów (w tym pieśni ludowych) ukraińskiego obwodu kirowogradzkiego. Właśnie m.in. te melodie (uznane za perły europejskiej kultury) prezentowali 12 grudnia 2024 roku w Radiu Szczecin.


Artyści przedstawili je w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Przyjaźnie” i projektu „Silna Polonia – Silna Polska”. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością m.in. Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Pan Henryk Kołodziej oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Zgodnie z założeniami organizatora (Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw SPI i zlecającego przedsięwzięcie Stowarzyszenia Odra-Niemen), publiczność koncertu, a także odbiorcy publikacji medialnych dowiedzieli się, że w dawnym Elizawetgradzie (dziś Kropywnycki) mieszkał urodzony w pobliskiej Tymoszówce wybitny polski kompozytor, następca Fryderyka Chopina – Karol Szymanowski. Ważnym elementem festiwalu stało się również przekazanie wiedzy o tym, że ogromny wpływ na pielęgnowanie dokonań Mistrza w Ukrainie i popularyzację Jego dzieł mają obecnie Polacy pracujący w Kropywnyckim Muzeum Karola Szymanowskiego i działające przy tej Instytucji Stowarzyszenie Polonia im. Karola Szymanowskiego.

Członkowie SPI do ostatnich chwil nie byli pewni przyjazdu muzyków z Ukrainy do Szczecina. Część z nich (z powodu wojny), nie otrzymała zgody na wyjazd. Ponieważ większość, a właściwie trzon muzykującego zespołu stanowią kobiety, dlatego (mimo braku kilku osób), koncert stał na bardzo wysokim poziomie. Słuchacze mieli nie lada okazję poznać pieśni, na których mały Karol pogłębiał swoją artystyczną wrażliwość, i których tematy (już jako dojrzały Twórca), wielokrotnie wykorzystywał w nieśmiertelnych dziełach. Biały śpiew „Młyneczka” zachwycił przybyłych do studia widzów, którzy nie szczędzili braw artystom.

Poza zespołem Млиночок, w występie wzięły również udział studentki Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie: Gabriela Augustyn (z klasy prof. Joanny Tylkowskiej-Drożdż), Iryna Naumenko (z klasy prof. Ewy Filipowicz-Kosińskiej), Weronika Włodarczyk (z klasy prof. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej) i pianistka Agnieszka Barańska. Młode artystki po mistrzowsku interpretowały pieśni Patrona festiwalu. Opiekę artystyczną nad występem objęła prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska.

Koncert był w całości nagrywany i po montażu zostanie umieszczony na YouTube Radia Szczecin, umożliwiając tym samym nieograniczony dostęp do wydarzenia.

Głównym jego organizatorem było Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw. Współorganizacji przedsięwzięcia podjęli się Polskie Radio Szczecin SA w likwidacji oraz Akademia Sztuki w Szczecinie. Wśród Partnerów imprezy byli: Województwo Zachodniopomorskie, Muzeum Karola Szymanowskiego i Stowarzyszenie Polonia im. Karola Szymanowskiego.

Projekt dofinansowany ze środków Budżetu Państwa zorganizowano z funduszów otrzymanych m.in. z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Stowarzyszenia Odra-Niemen i Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw.
Posłuchaj: Międzynarodowy Festiwal „Muzyczne Przyjaźnie” w Radiu Szczecin
 

Zobacz także

2024-12-22, godz. 17:00 Kana od 45 lat tworzy Szczecin. "Wierzymy w siłę spotkania i sprawczą moc sztuki. Chcemy dawać impuls do zmian i mieć wpływ na rzeczywistość. Działamy pomiędzy gatunkami, stylami, kulturami… » więcej 2024-12-16, godz. 03:21 45 lat Teatru Kana. Opowieść o Kanie Marty Poniatowskiej [ROZMOWA] Teatr Kana, szczeciński symbol alternatywnej sceny artystycznej, świętuje swoje 45. urodziny. Powstał w 1979 roku i został założony przez Zygmunta Duczyńskiego… » więcej 2024-12-16, godz. 02:17 25 lat Consortium Sedinum [POSŁUCHAJ] Zespół Consortium Sedinum, założony w 2000 roku przez klawesynistkę i organistkę, Urszulę Stawicką w Szczecinie jest jednym z najaktywniejszych polskich… » więcej 2024-12-16, godz. 22:57 Cenne dary dla Archiwum Państwowego w Szczecinie [RELACJA] Zasoby szczecińskiego Archiwum Państwowego na początku grudnia tego roku powiększyły się o materiały dokumentujące kilka dekad szczecińskiej sceny muzycznej… » więcej 2024-12-11, godz. 00:47 Bursztynowe Pierścienie 2024 rozdane [POSŁUCHAJ] Bursztynowe Pierścienie 2024 rozdane. Nagrody po raz 44 przyznała publiczność zachodniopomorskich scen w plebiscycie Kuriera Szczecińskiego. Najlepszym… » więcej 2024-12-11, godz. 00:17 "Upiorna Karolcia" - prezent Radia Szczecin pod choinkę [RELACJA] W Boże Narodzenie w Radiu Szczecin - premiera słuchowiska "Upiorna Karolcia". Adaptację tekstu Alka Rogozińskiego przygotowała Maria Brzostyńska. W studiu… » więcej 2024-12-11, godz. 01:20 Dar dla Książnicy Pomorskiej [POSŁUCHAJ] Cztery mapy dawnego Księstwa Pomorskiego i sąsiadów Gryfitów z XVII wieku trafiły do szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. Te ręcznie pokolorowane ryciny… » więcej 2024-12-08, godz. 15:55 Zespół Tymczasem nagrał płytę „Korowody słów” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Lirycznie i poetycko zanurzeni w świecie poezji muzykują jako zespół Tymczasem. Swoją twórczość artyści opierają o znaczenie słów na tematy ważne… » więcej 2024-12-11, godz. 01:31 "Z pasji do eksperymentowania" - Fractal Tree W Radiu Szczecin [ROZMOWA] Teraz zaglądamy na lokalną scenę muzyczną. Szczeciński zespół Fractal Tree powstał z pasji do eksperymentowania. Tworzy go trzech muzyków: Jakub Maciejewski… » więcej 2024-12-08, godz. 17:00 Czeska i słowacka twórczość wokalna na Akademii Sztuki w Szczecinie. Akademia Sztuki w Szczecinie, dzięki swoim profesorom, współpracuje z wieloma scenami i uczelniami w Polsce i na świecie. Profesor Katarzyna Dondalska zaprosiła… » więcej
12345