Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Watykan. Fot. www.pixabay.com/photo-1233913 (domena publiczna)
Watykan. Fot. www.pixabay.com/photo-1233913 (domena publiczna)
W Watykanie aresztowano brokera Gianluigiego Torziego. Oskarża się go o oszustwa i pranie pieniędzy. Sprawa związana jest z kupnem z funduszy watykańskich luksusowej nieruchomości w centrum Londynu.
Nakaz aresztowania Gianluigiego Torziego podpisał watykański promotor sprawiedliwości Gian Piero Milano i jego zastępca Alessandro Diddi. Sprawa ma związek z wydarzeniami dotyczącymi zakupu za 200 milionów euro kamienicy w Londynie.

Pieniądze na nią pochodziły ze świętopietrza. W transakcję zaangażowanych było wiele firm, w których - jak się okazało - udziały mieli byli już urzędnicy watykańskiego Sekretariatu Stanu.

Gianluigiemu Torziemu zarzuca się wymuszenia, malwersacje, oszustwa i pranie pieniędzy, za co prawo watykańskie przewiduje kary do 12 lat więzienia. Broker przebywa w koszarach watykańskiej żandarmerii. „Mój klient został zatrzymany na wstępne dochodzenie i przebywa w areszcie”- potwierdziła adwokat brokera Ambra Giovene.

Gianluigiego Torziego wezwano do biura promotora sprawiedliwości na przesłuchanie. Ostatecznie jednak zadecydowano o jego zatrzymaniu.
Relacja Urszuli Rzepczak [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty