Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Większość ugrupowań politycznych, w tym partia rządząca, chce ustanowienia górnego limitu określającego ilu uchodźców może rocznie przyjąć Szwecja.
Większości członków Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, której szefem jest urzędujący premier Stefan Löfven, jest zgodna, że Szwecja nie powinna przyjmować większej liczby imigrantów niż, będzie to wynikało z przyszłego unijnego systemu relokacji uchodźców. Chodzi o nie więcej niż 20 tysięcy osób rocznie.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu, jest partia Zieloni - koalicjant socjaldemokratów w rządzi, Lewica oraz partia Centrum. Ugrupowania te twierdzą, że Szwecja nie może nikomu odmówić prawa do ubiegania się o azyl.

Odmienne zdanie na ten temat mają pozostałe partie w parlamencie. - W obecnej sytuacji jakakolwiek imigracja nie jest możliwa. Tym ludziom nie możemy dziś zapewnić opieki medycznej czy senioralnej, a ich dzieciom miejsca w szkole. W tej chwili w naszych domach opieki masowo umierają obywatele tego kraju, dlatego wolę zająć się nimi niż obywatelami innych krajów - mówił, podczas telewizyjnej debaty, Jimmie Åkesson, lider prawicowej partii Szwedzcy Demokraci, która chce stopniowej deportacji z kraju części imigrantów.

Riksdag ostateczną decyzję w sprawie zmiany prawa imigracyjnego podejmie w sierpniu.
Relacja Przemysława Gołyńskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty