Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Białoruska opozycja znów planuje w sobotę wieczorem masową demonstrację na Placu Niepodległości. To 14. dzień powyborczych protestów białoruskiej opozycji domagającej się odejścia od władzy prezydenta Aleksandra Łukaszenki.
Białoruska opozycja uważa, że wyniki wyborów prezydenckich zostały sfałszowane i domaga się przeprowadzenia ponownego głosowania.

W piątek w Mińsku tysiące mieszkańców stolicy ustawiły się w tak zwanym łańcuchu pokuty od podstołecznych Kuropat, gdzie w czasach terroru stalinowskiego mordowano ludzi, poprzez centralny Prospekt Niepodległości, aż do aresztu przy ulicy Akreścina, gdzie przetrzymywani są zatrzymani opozycjoniści.

Znany białoruski pisarz Aleh Bacharewicz powiedział, że stolica Białorusi w tych dniach pokazuje, jak w pokojowy sposób należy walczyć o demokrację. - Mińsk w te dni pokazał, jaki może być, jakim mógłby być, gdyby w nim nie dławiono wszystkiego, co jest piękne i twórcze - powiedział Aleh Bacharewicz.

Tymczasem struktury związane z białoruskimi władzami organizują w miastach akcje poparcia dla prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Ludzie są często zwożeni na nie specjalnymi autobusami. Do wożenia państwowych poradzieckich czerwono -zielonych flag po ulicach używa się nawet wojskowych pojazdów oraz rolniczych traktorów i kombajnów.

Białoruska opozycja na swoich demonstracjach rozwija historyczne flagi biało-czerwono-białe.

Tymczasem białoruskie władze zablokowały ponad 40 stron internetowych. Niezależne media informują, że restrykcje zastosowano na podstawie decyzji ministerstwa informacji. Od rana nie można wejść na stronę internetową nadającej z Warszawy w języku białoruskim telewizji "Biełsat", rozgłośni Radio "Swaboda" czy "Euroradio". Ograniczenia objęły też regionalne serwisy informacyjne z Brześcia i Witebska. Portal gazety "Nasza Niwa" informuje, że niedostępny jest popularny na Białorusi serwis sportowy "By.tribuna.com", który udzielał głosu sportowcom, mówiącym o sytuacji politycznej w kraju.

Walery Kalinowski, dziennikarz zablokowanego serwisu Radia "Swaboda", w rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że białoruskie władze już wcześniej próbowały blokować internet. - To naprawdę wielki atak na swobodę słowa na Białorusi. Władze chcą, aby ludzie nie znali prawdy o ostatnich wydarzeniach w naszym kraju. Ale chyba im się to nie uda. Nawet podczas trzech dni pełnego blokowania internetu na Białorusi po wyborach prezydenckich, to się nie udało - mówi dziennikarz.

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy domaga się od władz zaprzestania blokowania stron internetowych niezależnych mediów. Apeluje również o zaprzestanie nacisków na prasę i zapewnienie ukazywania się w druku gazet.

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy wiąże blokowanie stron internetowych mediów i nieukazanie się dwóch gazet z próbą władz "blokowania informacji o powyborczych protestach w kraju i przemocy stosowanej wobec demonstrantów". Dziennikarskie stowarzyszenie uważa, że w wyniku tych działań nie tylko naruszane są prawa dziennikarzy i mediów, ale też "ogranicza się konstytucyjne prawo obywateli do otrzymywania pełnej informacji".

W piątek na Białorusi nie ukazały się dwie gazety "Narodnaja Wola" i "Komsomolskaja Prawda w Białorusi", które wiele miejsca poświęcały powyborczym protestom opozycji. Kierownictwo drukarni oficjalnie tłumaczyło, że zepsuła się maszyna drukarska.

Na Białorusi od dwóch tygodni odbywają się protesty opozycji po przeprowadzonych 9 sierpnia wyborach prezydenckich. Niespokojnie jest również w niektórych zakładach pracy. Część z nich strajkuje, a w niektórych załogi podpisują się pod apelami o ustąpienie prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Strony internetowe niezależnych mediów są ważnym źródłem informacji zarówno dla protestujących, jak i pozostałych mieszkańców kraju.
Relacja Włodzimierza Paca (IAR).
Relacja Włodzimierza Paca (IAR).
Relacja Włodzimierza Paca (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty