Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Biały Dom to oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA, położona w Waszyngtonie. Fot. pixabay.com / ID 12019 (CC0 domena publiczna)
Biały Dom to oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA, położona w Waszyngtonie. Fot. pixabay.com / ID 12019 (CC0 domena publiczna)
Ponad 5 milionów głosów przewagi uzyskał dotychczas Joe Biden nad Donaldem Trumpem w amerykańskich wyborach prezydenckich. W większości stanów liczenie głosów dobiega końca.
Pozostała jeszcze część głosów złożonych warunkowo albo wymagających dodatkowej weryfikacji. Władze Georgii zarządziły w środę ponowne, ręczne przeliczenie wszystkich 5 milionów głosów oddanych w tym stanie.

Przeliczone dotychczas głosy potwierdzają prognozy o zwycięstwie Joe Bidena w kluczowych stanach Pensylwania, Nevada, Michigan i Wisconsin.

Republikański Prokurator Generalny Arizony, Mark Brnovich powiedział, że biorąc pod uwagę ile głosów zostało do przeliczenia, w jego stanie prawdopodobnie zwycięży Joe Biden.

Branovich poinformował, że wcześniejsze pozwy sztabu Donalda Trumpa zostały odrzucone przez sądy, a najnowszy dotyczy zaledwie 200 głosów.

- Nawet gdyby te 200 głosów zostało zakwestionowanych, to nie sądzę, by zmieniło to cokolwiek w Arizonie - wyjaśnił w telewizji Fox News.

W międzyczasie amerykańskie media ogłosiły zwycięstwo Donalda Trumpa na - dysponującej 3 głosami elektorskimi - Alasce.

Sekretarz stanu Georgia Brad Raffensperger powiedział, że ponowne przeliczenie głosów w Georgii ma służyć przywróceniu zaufania do procesu wyborczego.

- Jesteśmy przekonani, że maszynowe liczenie głosów było prawidłowe i że ręczne to potwierdzi - powiedział Raffensperger w telewizji CNN.

Współpracownicy Donalda Trumpa liczą jednak, że ponowne przeliczenie głosów w Georgii wykaże nieprawidłowości i potwierdzi tezę, że doszło do oszustwa.

Amerykański prezydent nie uznaje zwycięstwa Joe Bidena i odmawia uruchomienia formalnego procesu przygotowania nowego rządu do przejęcia władzy.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty