Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Kolejne cztery unijne kraje uzyskały akceptację dla swoich planów na wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy po pandemii. Pozytywną ocenę tych planów, wydaną wcześniej przez Komisję Europejską, potwierdzili ministrowie finansów państw członkowskich podczas wideokonferencji. Procedury zostaną sfinalizowane jeszcze w tym tygodniu. Kilkanaście dni temu zostały zaakceptowane plany 12 krajów. Polska czeka na razie na zielone światło z Komisji.
Słowenia, Chorwacja, Cypr i Litwa - do tych krajów w przyszłym miesiącu mogą popłynąć pieniądze z Funduszu Odbudowy po pandemii.

- Plany są wysokiej jakości, jest równowaga między reformami i inwestycjami - ocenił wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis.

Jeśli chodzi o Polskę, to w ubiegłym tygodniu informowała ona, że zakończyła negocjacje z Komisją Europejską. W poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że decyzję mogą się opóźniać ze względu na okres wakacyjny. Ostateczny termin na podjęcie decyzji przez Komisję upływa 1 sierpnia, ale jej wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis nie wykluczył, że termin może być przedłużony.

Z 27 unijnych państw swoich planów nie przysłały jeszcze Holandia i Bułgaria.

Krajowe programy zostaną sfinansowane ze specjalnego unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii w wysokości 750 miliardów euro. Zasilą go pieniądze, które Komisja zaczęła pożyczać na rynkach finansowych. Państwa członkowskie muszą zakontraktować przyznane środki w najbliższych trzech latach, a wydać do 2026 roku. Każdy kraj powinien przeznaczyć co najmniej 37 procent pieniędzy na projekty realizujące cele klimatyczne, jedną piątą na gospodarkę cyfrową.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty