Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu rekomenduje uchwalenie projektu noweli o radiofonii i telewizji wraz z poprawkami przyjętymi przez komisję.
Celem przepisów przygotowanych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości jest zablokowanie możliwości posiadania przez kapitał spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego więcej niż 49 proc. udziałów w stacjach radiowych i telewizyjnych.

Poseł PiS Marek Suski mówi, że polską racją stanu jest to, żeby była równość podmiotów na rynku medialnym. W jego ocenie ten projekt umożliwi ją krajowym przedsiębiorcom w stosunku do podmiotów spoza obszaru Unii Europejskiej. Polityk PiS podkreślił, że projekt doprecyzowuje już istniejące przepisy.

Odrzucenia projektu domagała się opozycja. Zdaniem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z Koalicji Obywatelskiej, projekt naraża Polskę na pogorszenie relacji z naszym najważniejszym sojusznikiem, czyli Stanami Zjednoczonymi - przedsiębiorstwo z tego kraju jest właścicielem jednego z podmiotów działających na polskim rynku medialnym. W jej ocenie, projekt ten powinien zostać skonsultowany z Amerykanami. Posłanka KO skrytykowała również to, że na temat ustawy nie wypowiedział się minister spraw zagranicznych.

Do jej wypowiedzi odniósł się poseł Solidarnej Polski Mariusz Kałużny. - Polską ustawę konsultować z Amerykanami? Pytanie, co wy konsultowaliście jak rządziliście i z jakimi krajami? Może coś z Rosją, może z Niemcami? - pytał poseł. Zdaniem Kałużnego, media z zagranicznym kapitałem obecnie promują w Polsce polityków, którzy bardziej promują kapitał zagraniczny niż polski. Stwierdził, że za poprzednich rządów sprzedano 400 spółek Skarbu Państwa, na czym zyskał kapitał zagraniczny.

Komisja przyjęła m.in. poprawkę zaproponowaną przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego. Przewiduje ona, że ustawa będzie dawać możliwość zawieszania postępowań, które są w trakcie, a koncesja jeszcze nie wygasła i automatycznie przedłużać je o czas na dostosowanie samej koncesji.
Poseł PiS Marek Suski mówi, że polską racją stanu jest to, żeby była równość podmiotów na rynku medialnym.
Zdaniem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z Koalicji Obywatelskiej, projekt naraża Polskę na pogorszenie relacji z naszym najważniejszym sojusznikiem, czyli Stanami Zjednoczonymi - przedsiębiorstwo z tego kraju jest właścicielem jednego z podmiotów działających na polskim rynku medialnym.
Do jej wypowiedzi odniósł się poseł Solidarnej Polski Mariusz Kałużny.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty