Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Prezydent Andrzej Duda. Fot. prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda. Fot. prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Nowe przepisy zezwalały, aby właścicielami mediów w Polsce były jedynie podmioty zarejestrowane w Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Andrzej Duda mówił, że przy podejmowaniu decyzji w sprawie tej nowelizacji brał pod uwagę cztery aspekty. Wymienił kwestie ochrony prawa własności, swobody działalności gospodarczej i interesów w toku. Mówił także o polsko-amerykańskiej umowie z 1990 roku o wzajemnych stosunkach gospodarczych, która gwarantuję ochronę wzajemnych inwestycji. Zaznaczył, że najważniejsze dla niego było zagadnienie związane z prawem posiadania koncesji na nadawanie w Polsce, ponieważ - jak tłumaczył - zmiany w tej kwestii były najpoważniejsze.

Prezydent Duda mówił, że sfera medialna wymaga ograniczeń monopoli medialnych i wpływu zagranicy, jednak powinny one dotyczyć podmiotów, które chcą wejść na polski rynek w przyszłości. Wskazywał także, że skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego oznaczałoby rozpatrzenie nowych przepisów wyłącznie pod kątem zgodności z Konstytucją. "Nie mogę powiedzieć, że Trybunał odniósłby się do sprawy przestrzegania traktatu polsko-amerykańskiego z 1990 roku" - tłumaczył i podkreślił, że ta sprawa z jego punktu widzenia jest niezwykle istotna.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazywała posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącemu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego Discovery. W wyniku tych zapisów właściciel stacji TVN musiałby pozbyć się większościowych udziałów.

Sejm przyjął nowelizację w sierpniu, ale we wrześniu odrzucił ją Senat. 17 grudnia zgodnie z rekomendacją komisji kultury Sejm odrzucił uchwałę Senatu i skierował ustawę do prezydenta Andrzeja Dudy.

Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu. Aby odrzucić weto prezydenta w Sejmie potrzeba 276 głosów. Kierując ustawę medialną z powrotem do Sejmu, Andrzej Duda zaapelował do posłów o konstruktywną dyskusję w kwestii przyjęcia przepisów ograniczających obecność zagranicznych podmiotów na polskim rynku medialnym.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty